Saf Sıvı Maddeler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Saf Maddeler

Saf madde terimi  her bölgesinde homojen olarak aynı özelliği gösteren maddeler için kullanılır.   Bu özelliği gösteren maddeler katı,sıvı yada gaz gibi fiziksel hallerde bulunabilir.Saf olma özelliği ayırt edici bir özellik olarak kullanılabilir. Çünkü ancak saf maddeler bazı niteliklere sahip olabilir.

Saf Madde : Fiziksel yollarla kendisinden başka maddelere ayrışmayan maddelerdir. Saf maddelerin belirli erime ve kaynama noktaları vardır.

Saf Maddelerin Özellikleri

1- Saftırlar.
2- Aynı tür taneciklerden oluşurlar.
3- Belli erime ve kaynama noktaları vardır.
4- Homojendirler
5- Fiziksel yöntemlerle daha basit maddelere ayrıştırılamazlar.
6- Belli koşullarda belli öz kütleye sahiptirler.

Doğada 2 çeşit saf madde vardır.

1-Element : Aynı tür atomların bir araya gelerek oluşturdukları fiziksel ve kimyasal yollarla başka maddelere ayrıştırılamayan saf maddelerdir. Demir (fe) , karbon (C )

2-Bileşik : İki veya daha fazla türdeki atomların belli oranlarda birleşerek oluşturdukları değişik özellikteki saf maddelerdir. Su ( H2O )

Saf Maddelere Örnekler

Su, oksijen, karbondioksit, atom, altın, bakır, demir, helyum, şeker, sodyum (Na), oksijen (O2), helyum (He), tuz, cam, altın, alüminyum.

Su ve şeker saf maddedir. Limonata, tuzlu su, şekerli su ve ayran ise karışımdır. Limonata karışımdır; çünkü içinde şeker, su ve limon suyu vardır. Su saf maddedir. Çünkü içinde kendisinden başka bir madde yoktur. Limonata örneğinde olduğu gibi iki ya da daha fazla maddenin özelliklerini kaybetmeden bir arada bulunmaları ile oluşan maddeye karışım denir.
Karışımlar kendilerini oluşturan maddenin özelliğini taşır. Karışımı oluşturan maddelerin miktarı her oranda olur. Örneğin ayran, yoğurt ve sudan meydana gelen bir karışımdır. Bir ölçü yoğurdun içine istersek iki, istersek üç ölçü su koyabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    resul eren
    06 Ocak 2014 - 16:58

    bişeyu anlamadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir