Saltanat nedir? Saltanat ne demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Saltanat ne demektir?

Cevap:

Saltanat anlamı

Saltanat kelimesinin anlamına Türk Dil Kurumu sözlüğünden baktığımız zamanda Arapça bir kelime olduğunu görmekteyiz. Kelimenin anlamı ise şöyledir;

Bir ülkede hükümdarın, padişahın, sultanın egemen olması.

osmanlı, padişah, devlet, imparatorluk, sultan

Saltanat hakkında detaylı bilgi

Bir tür yönetim şekli olan saltanat, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmaktaydı.  Osmanlı hanedanına mensup olan padişahın mutlak egemen olduğu yönetim şeklidir. Saltanat kelimesi Türkçe’de gösteriş ve zenginlik anlamında da kullanılır.

Saltanat’ın bazı dönemlerinde, padişahın yetkin olmamasından dolayı, Haseki Sultan’lar veya Valide Sultan’lar (hatta Mihrimah Sultan örneğinde görüldüğü gibi, padişah kızı) devlet yönetimine müdahale etmişler, hatta zaman zaman bizzat devleti yönetmişlerdir. Bu dönem Kadınlar saltanatı olarak bilinir. Dönem büyük ölçüde Osmanlı İmparatorluğu’nun duraklama dönemine denk gelir. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaşlılık döneminde (1550 civarı) başlamış, 1656 yılında Köprülü Mehmet Paşa’nınsadrazam oluşuna kadar devam etmiştir.

Saltanat, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin 1 Kasım 1922’de kabul ettiği “Osmanlı İmparatorluğu’nun münkariz olduğuna dair” 308 numaralı kararname ile kaldırılmıştır. Kararname, ilga hükmünü geriye yürüterek “İstanbul’daki şekl-i hükümetin 16 Mart 1336 (1920)’de tarihe intikal ettiğini” bildirmiştir. Saltanatın kaldırılmasıyla Türk Tarihinin en uzun ömürlü devleti Osmanlı Devletinin 623 yıllık yaşantısı resmen sona ermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir