“Sarımsağı gelin etmişler de kırk gün kokusu çıkmamış” kompozisyonu

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Sarımsağı gelin etmişler kırk gün kokusu çıkmamış kompozisyon lütfen?

Cevap:

“Sarımsağı gelin etmişler de kırk gün kokusu çıkmamış” atasözünün kompozisyonunu yazmadan önce atasözünün anlamını kısaca verelim.

Atasözünün anlamı;

Atasözü: Sarımsağı gelin etmişler de kırk gün kokusu çıkmamış
Anlamı: İnsanlar kötü yanlarını kolay kolay belli etmezler, haklarında yargıda bulunmakta acele edilmemelidir.

atasözü

Atasözünün kompozisyonu

Hayat boyu insanlar yeni insanlarla tanışır, yeni toplumların içine karışır ve bu tarz insanları sürekli görür. Genellikle yeni tanıdığımız insanlar hakkında ön yargılı olabiliyoruz yada çok çabuk güvenebiliyoruz. Oysa hem güven konusunda hemde ön yargı konusunda acele etmemek gerekir.

Özellikle yeni tanıdığımız insanlar hakkında bir karar vermek ve yargılamak için acele etmememiz gerekir. Bu insan çok iyi birisi diye güvenmek için acele etmemek gerekir. Çünkü insanlar kötü taraflarını hemen belli etmezler. Kötü bir insan olarak tanınmamak için bütün insanlar kötü özelliklerini gizlemeye çalışır. Bir hırsız hiçbir zaman ben hırsızım diye ortalıkta dolaşmaz. Hiç bir dolandırıcı isminin dolandırıcı olarak ortaya çıkmasını istemez. Bu yüzden bu tarz kötü insanlar kötü özelliklerinin ortaya çıkmaması için kolay kolay kendini belli etmez. Bizler de bu insanlar hakkında iyi yada kötü yargıda bulunmak için acele etmemeliyiz.

Sonuç olarak hiç kimseye çok çabuk güvenmemeliyiz ve hiç kimse hakkında çabuk yargıda bulunmamalıyız. Çünkü güvenimizin boşa çıkabileceği gibi yanlış kanıya da varabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir