Sindirim kaç saat sonra gerçekleşir?

Sponsorlu Bağlantılar

Soru: 

Sindirim kaç saat sonra gerçekleşir?

Cevap: 

Aslında sindirim besinler ağızdan alınmaya başladığı andan itibaren başlamaktadır. Mekanik ve kimyasal olarak iki çeşit sindirim bulunmaktadır. Ağızda bulunan dişler vasıtası ile mekanik sindirim başlar, tükürük içerisinde bulunan enzimler sayesinde ise kimyasal sindirim başlar.

Tüketilen besinlerin türüne göre ise sindirim midede 1- 4 saat sürer. Bu süre içinde mide alt kapısı pilor, ara ara açılarak besinlerin, ince bağırsağın on iki parmak bağırsağı kısmına aktarılması sağlanır.

sindirim, besin, sağlık

Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır (Kimus). Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince bağırsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse, azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak bağırsağına (Duodenum) geçer. Sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1.5 saati bulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir