Soluk Alıp Verme Sırası ve Organları

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Solukalma sırası nasıl? Soluk almakta kullandımız organlar nası sıralanır?

Cevap:

Solunum Organları Nelerdir?

Soluk alıp vermeyi sağlayan organlara solunum organları denir. Solunum sistemindeki yapı organlar şu organlardan oluşur.

 • ağız
 • burun
 • yutak
 • gırtlak
 • soluk borusu
 • akciğer
 • bronş (ya da bronşçuk)

Burun, solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalarda, havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

Yutak, yutak ağız ve burun boşluğunu, soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

Soluk borusu, yutak ile akciğer arasında kalan 10-12cm uzunluğundaki borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağ, diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

Akciğerler, göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbe, basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üç, sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

Soluduğumuz hava normalde  %21 oksijen, %78 azot, %1 oranında diğer gazları içermektedir. İnsan soluduğumuz havada bulunan  %21 oranındaki oksijenin sadece %5-%6 sını kullanırız.

Soluklanma Sırası ve Havanın İzlediği Yol

Soluk alıp vermede havanın izlediği yol aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

İşte havanın izlediği yol;

 1. Burun
 2. Yutak
 3. Gırtlak
 4. Soluk Borusu
 5. Akciğerler
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  Berk Yiğit
  13 Şubat 2016 - 18:55

  saol yardımcı oldun,teşekkürler,çok güzel, harika ve süper

  erkan
  01 Kasım 2015 - 11:44

  superrrr..

  İrem
  25 Ekim 2014 - 18:12

  Harika

  İrem
  25 Ekim 2014 - 18:10

  Çok güzel

  doğancan
  27 Nisan 2014 - 11:28

  saolun yardımcı oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir