Söz uçar yazı kalır ile ilgili kompozisyon örneği

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:
Söz uçar yazı kalırla ilgili kompozisyon?
Cevap:

Söz uçar yazı kalır sözü ile ilgili güzel ve orjinal bir kompozisyon hazırladık. Farklı konulardaki kompozisyon isteklerinizi soru sorarak bize iletebilirsiniz. 

“Söz uçar yazı kalır” kompozisyonu

Bir insan hayatı boyunca bir çok söz söyler ve bir çok şeyi yazar. Ve en sonunda bu insandan geriye kalan genellikle söyledikleri değil, yazdıklarıdır. Çünkü söz belli bir zaman sonra unutulur, ancak yazı her daim bir köşede durur ve unutulduğu zaman tekrar hatırlanır.

Tarih boyunca insanlar mağaralara, tabletlere, taşlara vb. resimler çizdi ve yazılar yazdı. Bizlere eski tarihten geriye kalan sadece bu yazılar oldu. Eski tarihten bugüne ulaşan herhangi bir söz bulmak imkansızdır. Ancak eski tarihi aydınlatmak için bu yazılar ve resimlere bakılır.”Söz uçar yazı kalır” sözü aslında yüzyıllar sonrasına bile yazının kaldığını ve bizden sonra gelecek olan nesillere yazı ile bir şeyler bırakabileceğimizi göstermektedir.

Aynı zaman insanların aralarında olan ikili ilişkilerde de yazı çok önemlidir. Özellikle ticari ve hukuki meselelerde geçerli olan yazıdır. İnsanlar söz ile söyledikleri şeyleri belli bir zaman sonra inkar edebilir ama yazdıklarını inkar edemezler. Ticari anlaşmalar yazılara imzalanır ve resmi belge olarak bu yazılı belgeler kabul edilir. Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim, bir insan başka birine borç verdiği zaman bunu yazmasını emreder. Çünkü borçlu olan günün birinde bu borcunu inkar edebilir.

Sonuç olarak insanlar söyledikleri sözleri unutabilir, yada kendi çıkarları gereği inkar edebilir. Ancak yazıya döküldüğü zaman bu sözler kalıcı olur ve inkar edilemez. Söylenen sözlerin kalıcı olaması için yazıya dökülmesi hem geçmişe hemde geleceğe ışık tutar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir