Su Maymuncuğu Kanser Yapıyor Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Su Maymuncuğu Zararlı Mı?

Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız “su maymuncğu” denen ve çok kolay bulunabilen  ve aslında hayvan değilde bir tür kristal olan yapıdan bahsetmeye çalışacağız.  Aslında bu su maymuncuklarının kanser gibi bir hastalığa neden olup olamayacağı konusunda  bazı bilgiler vereceğiz.

su maymunu, su maymuncuğu, oyuncak

Su topu nedeniyle hastanelere birçok başvuru oldu. Sağlık Bakanlığı anne babalara, ‘çocukları bu ürünlerden uzak tutun’ çağrısında bulundu.

Bitkilerin büyümesi için gübre olarak kullanılan ve suyla temasında 400 kat büyüyen renkli toplar çocukları hasta etti. Bakkal, market, kırtasiye, akvaryumcular ile seyyar satıcılarda satılan ve suyun içine atıldığında bölünerek çoğalan ‘su maymunları’ yüzünden onlarca aile Acil servislere başvurdu. Yutulduğunda midede büyüyen jel şeklindeki topların hayati risk taşıdığını dikkate alan Sağlık Bakanlığı, bu ürünlerin satışına el koydu.

Okul çevresinde bulunan ve çocukların sağlığını tehdit eden su toplarının oyuncak olarak satılması yasaklandı. Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon olarak kullanılan renkli topları çocuklara satanlara da ceza kesilmesi talimatı verildi. Sanayi Bakanlığı ve TOBB’a uyarı yazısı geçen Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerini acil koduyla bilgilendirdi. Vatandaş tarafından ne olduğu bilinmeyen su topları yüzünden son günlerde hastanelere 20’nin üzerinde başvuru oldu. Suyun içine katıldığında büyüyen ve farklı renkleriyle miniklerin ilgisini çeken topların mağdur ettiği çocuklara Ankara’da minik Melike Ateş eklendi.

2 yaşındaki Melike geçen hafta aniden gelen ağrı ve kusma şikayetiyle ailesi tarafından Dr. Sami Ulus çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste tedaviye alınan küçük Melike’nin su toplarından yuttuğu tespit edildi. Yaşadıkları paniği anlatan Melike’nin babası ömer Ateş, “6 yaşındaki kızıma para vermiştim. Komşu çocuklarında gördüğü için yakınımızda olan akvaryumcudan şeffaf toplardan almış. Haberimiz olmadan bardağa koymuş. En küçük kızım da bardaktaki topları içmiş. Ağrısı başlayınca şüphelendik hastaneye götürdük.” diye konuştu.

Acil servise gittiklerinde birçok çocuğun su topları yüzünden hastaneye başvurduğuna şahit olduklarını söyleyen Ateş, röntgende su toplarının görülemediğini belirtti. “Doktorlar topların bağırsaklarda ve midede probleme neden olabileceğini söylediler.” diyen Ateş, ayrıca hastane görevlilerinin ürünü satın aldıkları yeri şikayet edebileceklerine dair tutanak tuttuklarını ifade etti.

Su Maymunu Kanser Yapar Mı?

Su maymuncuklarının kanserojen etkisi olduğu söyleniyor fakat bu konuda kesin bir bilimsel araştırma yapılmadı.Su maymunlarının kanser yaptığı konusunda kesin bir şey söylenemez ancak zararlı oldukları kesin ve çocuklardan uzak tutulmaları gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(11) Yorum

  selim
  03 Nisan 2015 - 14:11

  Her yerde satılıyor. En çok ta kırtasiyede satılıyor. Benim arkadaşlarım aldı ve kanser oldu. Bunlardan nefret ediyorum.

  BEYZA OVA
  29 Eylül 2014 - 22:33

  berbat sakın ellemeyin yoksa kanser olursunuz bunu bilin tavsiye etmemmmmmmmmmmmmmmmm

  İsimdiz
  28 Nisan 2014 - 17:42

  Su maymunu kesinlikle kanser yapıyor Amerika’da incelendi

  slm
  01 Nisan 2014 - 16:28

  sakın tuz dokmeyın yoksa ölur

  İSİMSİZ
  24 Mart 2014 - 14:05

  Su maymununu nasıl sıcaklıkta bir suya koymalıyız ve ayrıca su maymununa bir kere tuz atılınca bir şey olur mu?

  zeynep
  20 Aralık 2013 - 10:02

  çok doğru ama maymunun soğuk suda büyü mezmi

  derya
  23 Ekim 2013 - 19:00

  su maymunun suyunu yutum kanser olur muyum acaba

  ayşegül
  29 Nisan 2013 - 17:00

  bende de var kanser yapıyomu öğrenmek istiyorum

  eray
  21 Mart 2013 - 16:10

  bence kesin girin ben eray karlıyım su maymunundan lütfen uzak durun hasta olabilirsiniz

  eray
  21 Mart 2013 - 16:09

  süper site hoşuma gitti sizede tavsiye ederim

  hayrunnisa
  20 Mart 2013 - 20:50

  su maymuncukları sabah.öylen .akşam bir küp şeker ile beslenir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir