Su Maymunu Nerede Satılır?

Sponsorlu Bağlantılar

 Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Su maymunu nerede satılır? [/box]

Cevap:

Su maymunları daha önceleri bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde bulunuyordu ancak son gelen yasaklama ile birlikte su maymunlarını sadece çiçekçiler satabilecek. Ancak hala kırtasiye gibi yerlerde su maymunlarının satışına rastlanabilmektedir.

Su maymunlarının (oyuncak olmadığı, dekorasyon amaçlı olduğu) bilgisinin ambalaj üzerine yazılmasının ve sadece çiçekçiler ve canlı bitki satışı yapan mağazalar tarafından satışının yapılabileceği; bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde satışının engellenmesi ve söz konusu ürünü sattıkları tespit edilen firmaların ürünleri satıştan kaldırmalarının sağlanması’ yönünde bakanlık tarafından bütün valiliklere talimat verilmiştir.

su maymunu, su maymuncuğu, oyuncak

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, laboratuvar incelemeleri sonucu, suyla temas ettiğinde 400 kata kadar büyüyen ‘su maymunu’, ‘bio-gel’ gibi renkli jel topların yutulması halinde hayati tehlike yaratabileceği konusunda tüketiciyi uyardı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Ramazan Ersoy, yapılan laboratuvar incelemesi ve araştırmalar sonucunda, ‘su maymunu’ olarak tabir edilen ve oyuncak gibi de satılan jel topların özellikle çocuk sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturduğunun tespit edildiğini söyledi.

Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satan satış yerlerinde ‘su maymunu’, ‘büyüyen su topları’, ‘bio-gel’ gibi isimlerle çocuklara yönelik satılan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilen ürünlerin yutulması halinde ölüme yol açabileceği ve tüketicilerin sağlığı açısından tehlike yarattığı yönünde şikâyetlerin ulaştığını belirtti.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  İLAYDA
  25 Haziran 2014 - 15:21

  SU MAYMUNCUKLARI BÜYÜK KIRTASİYELERDE VE VAN DA SATILIR

  ilayda
  25 Haziran 2014 - 15:19

  Su maymuncukları 1,2,3,4,5,6 yaş çocullar için telikeli benim arkadaşımdada var.sakın sumaymuncuklarının içineşeker tuz vb. şeyler atmayın çok büyür ve patlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir