Sümer Takvimi Nedir? Sümer Takviminin Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Sümer takviminin özelliği nedir? [/box]

Cevap:

Dünyanın İlk Ay Yılı Takvimi

Sümerler Matematik ve Geometrinin temellerini atmışlardır. (Dört işlemi bulmuşlar, dairenin alanını hesaplamışlar, çarpma ve bölme cetvelleri hazırlamışlardır.) Sümerler astronomidede gelişmişlerdir. Burçları ilk Sümerler bulmuştur ve günümüze değin gelmiştir. Artıklı ve doğru bir takvim kullanmışlar, bir ayı 30, bir yılı 360 gün olarak hesaplamışlardır. Ayrıca Güneş saatini icat etmişlerdir. Dünyada ilk kez ay yılı hesabına dayanan takvimi Sümerler bulmuşlardır.

21 aralık 2012 maya takvimi

Astronomi ile yakından ilgilenen Sümerliler, bir ayın 30 gün olduğunu hesap edip, onu haftalara, haftaları günlere ve günleri de saatlere bölmüşlerdir. Ayın ve gezegenlerin hareketlerini gözleyerek burçları bulmuşlar. Matematikte ise 10’lu ve 6’lı sayılar onlardan kalmadır. Büyük rakamlarla çarpım tablosu yapan Sümerliler, kendileri göre ilaçlar da yapmışlardı.

Sümerler Hakkında Bilgiler

Sümerler, M.Ö. 4000 – M.Ö. 2000 yılları arasında Güney Irak’ta (Mezopotamya) yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölge ve medeniyet.

Mezopotamya’da ortaya çıkan sayısız medeniyetin temelini Sümerler atmıştır. Ayrıca yazı ve astronomi de ilk kez Mezopotamya’da Sümerlerde ortaya çıkmıştır. Genel kanı Sümerlerin çağdaşı olan halklarla yakın etkileşim ve benzerliklerinin olduğu yönündedir.

Sümer Devleti, Sami olmayan bir topluluk tarafından kurulmuştur.

Mezopotamya’da yaşayan birçok farklı kavimden ilk öne çıkan ve daha sonraki medeni oluşumların temelini atan Sümerlerdir. Gerek yazı, dil, tıp, astronomi, matematik, gerekse din, fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda ilk öne çıkan ve bilinen toplum Sümerlerdir. “Yaratılış” ve “Tufan”a ilk kez Sümerlerde rastlanır. Sümer döneminde 21’i büyük olan yaklaşık 35 büyük şehir ve kasaba vardı. Bunlar arasında Kiş, Nippur, Zabalam, Umma, Lagaş,Eridu, Uruk ve Ur sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir