Tavşan nedir? Tavşanların özellikleri ve hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Tavşan nedir?

Cevap:

Tavşanlar hakkında bilgi

Memeli bir hayvan türü olan tavşen, tavşangiller (Leporidae) familyasında yer alır. Memeli oldukları için doğurarak çoğalırlar. Tavşanlar doğurduktan sonra yavrularına sadece 7 gün bakarlar. 7 gün sonra yavruyu bırakırlar.

Tavşanların 50 farklı türü bulunmaktadır. Yine bu hayvanların ön ayakları kısa arka ayakları ise uzundur. Aynı şekilde kulakları da uzundur. Tavşanların bir kısmı toprak altındaki oyuklarda yaşarlar.

Lepus harici cinslerin tüm üyeleri genel olarak ada tavşanı olarak adlandırılır. Ada tavşanları başka hayvanların yuvalarında veya kendi kazdıkları yuvalarda barınırken, tavşanlar uzun ot ve çalıklarda yaşar. Tavşanlar arasında en çarpıcı özelliklere sahip olan beyaz tüylü sera tavşanı 21. yüzyıla damgasını vurmuştur.

tavşan

Ayrıca, bazı türlerin kulakları oldukça iyi duymaktadır. Her türlü sese şaşkınlıkla tepki vermektedirler. Bu yüzden kendi türünden ya da başka canlıların yaklaşması durumunda yabanî tavşanlar irkilirler.

Okyanusya hariç tüm yeryüzünde yerlidir. Okyanusya’ya gelişleri yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturur.

Evde bir tavşanın tamamen serbest gezmesi için evin çok iyi izole edilmiş olması gerekir. Eğer bu yapılmamışsa tavşan kemirmemesi gereken eşyaları kemirecek (halı, mobilya kenarları ve kablolardan kaçışınız yok), hem eşyalara zarar verecek, hem de kendi sağlığını riske atacaktır. Bu yüzden tavşanın evde yüzde yüz serbest gezinmesi önerilen bir şey değildir. Evde özgürce dolaşan bir hayvan isteniyorsa tavşan bunun için iyi bir seçim değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir