Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Tavşanın kaç ayağı var? [/box]

Cevap:

Tavşanların Ayak Sayısı

Sorunuza kısaca cevap vermek gerekirse tavşanların toplamda 4 adet ayağı bulunmaktadır.  Dört ayaklı olan tavşanlar genellikle iki ayaklı olarak bilinirler.Bunun nedeni ise tavşanların genellik arka ayakları üzerinde durmalarıdır.Önceki iki ayağını ise elleri olarak yanlış bilinmektedir. Sonuç olarak tavşanların 4 tane ayağı bulunmaktadır.

Tavşanlar Hakkında Kısa Bilgi

Tavşan, tavşangiller (Leporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adı. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakımları çok azdır. 7 gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır.

Sponsorlu Bağlantılar

tavşan

Tavşangiller familyası yaklaşık elli türü içine alır. Kuyrukları uzun kıllarla örtülüdür. Kulaklar ve arka bacaklar uzamıştır. Bir kısmı toprakaltında oyuklarda yaşar. Familya üyelerine tavşan veya ada tavşanı adı verilir. Tavşangiller, Ochotonidae familyasını oluşturan pikalardantüylü küçük kuyrukları, uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır.

Lepus harici cinslerin tüm üyeleri genel olarak ada tavşanı olarak adlandırılır. Ada tavşanları başka hayvanların yuvalarında veya kendi kazdıkları yuvalarda barınırken, tavşanlar uzun ot ve çalıklarda yaşar.Tavşanlar arasında en çarpıcı özelliklere sahip olan beyaz tüylü sera tavşanı 21. yüzyıla damgasını vurmuştur.

Ayrıca, bazı türlerin kulakları oldukça iyi duymaktadır. Her türlü sese şaşkınlıkla tepki vermektedirler. Bu yüzden kendi türünden ya da başka canlıların yaklaşması durumunda yabanî tavşanlar irkilirler.

Okyanusya hariç tüm dünyada yerlidir. Okyanusya’ya gelişleri yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturur.