Tavuk Mu Yumurtadan Çıkar Yumurta mı Tavuktan Çıkar?

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurta-Tavuk Tartışması

İnsanlığın belkide yüzyılı aşkın bir zamandır cevabını aradığı o meşhur soruyla karşılaştım. Okuyuculara mantıklı bir cevap verebilmek amacıyla epey bir arama yaptım internette. Sonuçta çok ilginç verilere rastladım. Bu verilerden bazılarını sizlerle paylaşmayı uygun buldum. Verilen cevap bilimsel olsada sonuç bakımından tartışılabilir. Sizlerde fikirlerinizi belirterek tartışmaya katılabilirsiniz.

Bilimsel Araştırma İle Soru Cevabını Buldu

Asırlardır merak edilen “Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?” Sorusunun cevabı, İngiltere’nin Sheffield ve Warwick üniversitelerindeki bilim adamları’nın yapmış olduğu bir araştırma sayesinde ortaya çıkmış oldu.

Araştırmacı bilim adamları yumurta kabuğunun sadece tavukların yumurtalıklarındaki proteinden yapılabileceğini belirlemişler. Hal böyle olunca da, bir yumurtanın ancak bir tavuğun içinden çıktığı sürece var olabildiği ortaya çıkmış olabiliyor.Kısacası bu bilimadamlarının yaptığı araşatırmaya göre yumurta tavuktan çıkmış oluyor.

Kısacası daha önce tam tersini açıklayan bilimadamları şimdi aksibni ispatlamışlar. Ama bu sonuca katılmamak elde değil çünki zaten yumurtadan çıkan tavuk değildir ki civcivdir 😀

İngiliz düşünür ve uzmanlar, yüzyıllardır süren ”tartışmaya” son noktayı koydu: ”Yumurta tavuktan önce vardı, yani tavuk yumurtadan çıktı…” Sorunun cevabı, genetik materyalin (kromozomlar üzerinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapı kitlesi) bir organizmanın hayatı boyunca değişmediği, bu nedenle daha sonra tavuk olarak adlandırılacak ilk kuş türünün, ilk önce ”embriyon” olarak bir yumurtanın ”içinde” oluşması gerektiği fikrinde saklı…

İngiltere’nin doğusundaki Nottingham üniversitesinden Profesör John Brookfield, tarih öncesi çağlarda, bugün tavuk olarak adlandırılan türün, bir yumurta içinde embriyo olarak oluştuğunu söyleyerek, yumurta içinde büyüyen ve ileride tavuk haline gelecek organizmanın, tavukla aynı DNA’ya sahip olduğunu kaydetti.

Brookfield, yaşayan türe ait ilk ”maddenin” bu yumurta olması gerektiği konusunda şüphe bulunmadığını, ”bu nedenle yumurtanın kesinlikle tavuktan önce var olduğunu” savundu.

Genetik uzmanı Brookfield’e, Londra’daki King’s College’den Profesör David Papineua ve İngiliz Tavuk Üreticileri Federasyonu Başkanı Charles Bourns da destek verdi.

Bilim felsefesi uzmanı Papineua, ”mutasyona uğramış yumurtanın, ‘tavuk olmayan’ ebeveynlerden türediğini, yani bunun tavuk yumurtası olmadığını” öne süren insanların yanıldığını kaydetti. Papineua, ”Bir yumurtanın içinde tavuk varsa, yumurtanın ebeveynleri tavuk olmasa da o tavuk yumurtasıdır” dedi.

Federasyon Başkanı Charles Bourns da, yumurtaların tavuklardan çok önce var olduğunu söyleyerek, ”tavuğun yumurtadan çıktığını” düşünenlere destek verdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir