TBMM’de Kaç Tane Engelli Milletvekili Var?

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli Milletvekili Sayısı

TBMM’de yer alan kadın milletvekili olarak bir tek engelli vekilimiz bulunmakta. Bu vekilimizin adı Şafak Pavey, CHP’den vekil seçilerek meclise girme başarısı göstermiş. 

Genel seçimlerde Meclis’e giren 77 kadın milletvekili ile birlikte 4 engelli milletvekili de Meclise’e girdi.Engelli milletvekillerinin 3’ü AK Parti’den, 1 ise CHP’den mecliste yerini aldı.

tbmm, engelli, milletvekili, meclis

İşte Türkiye’nin Meclis’e giren 4 engelli milletvekilleri ve kısa özgeçmişleri;

Gürsoy Erol Kimdir?

İSTANBUL 1. BÖLGE – AK PARTİ – GÜRSOY EROL

Gürsoy Erol, 12 Ekim 1956’da Turhal’da doğdu. Babasının adı Hikmet, annesinin adı Şefika’dır.

Elektrik Mühendisi; Yıldız Üniversitesi (İDMMA) Elektrik Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

Etibank Mazıdağı Fosfat Tesislerinde göreve başladı. Hamidiye Kaynak Suları AŞ’de Genel Müdür olarak görev yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Danışmanlığında bulundu. İSPARK AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yürüttü. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesidir.

22. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi.

Orta düzeyde İngilizce bilen Erol, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Şafak Pavey Kimdir?

İSTANBUL 1. BÖLGE – CHP – ŞAFAK PAVEY

Şafak Pavey (d. 10 Temmuz 1976, Ankara) Türk diplomat, siyasetçi. Ayşe Önal’ın kızıdır. Erzurumludur.

Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisansını London School of Economics’de tamamlamıştır. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve giriş seviyesinde Arapça, Farsça bilmektedir. Uluslararası işaret diliyle de konuşabilmektedir.

Birleşmiş Milletler’deki Engelli İnsan Hakları Sekreterliği görevini bırakarak 15 yıl sonra Türkiye’ye geri dönmüş, 12 Haziran 2011 seçimlerine giripCumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. bölge 5. sıradan milletvekili seçilmiştir.[1] İsviçre Zürih’te, Cenevre Üniversitesi’nde sanat eğitimi aldığı dönemde tekerlekli sandalyedeki bir arkadaşını trene bindirmeye çalışırken geçirdiği bir kaza sonucu sol kol ve bacağını kaybetmiştir. Buna karşın yaşama sevincinden, gücünden hiçbir şey kaybetmemiş, bu duruşu ile Zürih Üniversite Hastanesi’nde tez konusu olmuştur. Bu çalışma kitap olarak yayımlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mehmet Doğan Kubat Kimdir?

İSTANBUL 3. BÖLGE – AK PARTİ – MEHMET DOĞAN KUBAT

Mehmet Doğan Kubat, 21 Kasım 1969’da Ankara Polatlı’da doğdu. Babasının adı Sait, annesinin adı Zekiye’dir.

Avukat; Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı.

1991 yılından itibaren İstanbul’da serbest avukatlık ve danışmanlık yaptı. 2002-2005 tarihleri arasında Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Mahalli idareler ve seçim hukuku alanında çeşitli kitapları yayınlandı. Bir çok sivil toplum örgütlerinde üye ve yönetici olarak çalıştı.

Orta düzeyde İngilizce bilen Kubat, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Abdurrahim Akdağ Kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

MARDİN – AK PARTİ – ABDURRAHİM AKDAĞ

Abdurrahim Akdağ, 1 Eylül 1960’ta Mardin Kızıltepe’de doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nofa’dır.

Yönetici; Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi.

PTT Kızıltepe Şubesinde memuriyete başladı. 1995 yılında Mardin Telefon Müdür Yardımcısı kadrosuna atandı. 1996’da Mardin İl Telekom Müdürlüğünde Personel Müdürü oldu. Mesleki eğitim kurslarına katıldı. 2007’de Türkiye İş Kurumuna araştırmacı olarak atandı. Mardin İletişim Gazetesi, Mardin Life Dergisi ile Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti internet sitesinde yazıları yayınlandı. Doğu/Batı Kardeşlik Buluşmalarına Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcisi, konuşmacısı olarak katıldı. Memur-Sen’in Mardin Şubesi Kurucu Üyesi ve Disiplin Kurulu Başkanı, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Kurul Delegesi oldu.

İyi düzeyde Kürtçe bilen Akdağ, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir