Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Tekerlek bulunmamış olsaydı yaşantınızda hangi zorluklarla karşılaşırdınız? Tartışınız. [/box]

Cevap:

Tekerlek Bulunmasaydı

Daha önce buna benzer bir soru sorulmuş ve cevabını vermiştik.Ancak yine sizin için bu soruyu tekrar ele alalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Tekerlek bulunmamış olsaydı günümüzde tekerlek ile çalışan hiçbir alet olmazdı. Tekerlek bulunmamış olsaydı ulaşımda kullandığımız hiçbir araç da olmamış olacaktır. Arabalar olsun, uçak, tren vs. bütün bunların günümüzdeki kullanımları varlıklarını tekerleğin bulunmasına borçludur.

Tekerlek olmasaydı ve tekerlek bulunmasaydı günümüzde ulaşım çok zorlaşırdı. Taşımacılık da yine çok zor bir hal alırdı. Tekerlek olmasaydı yine eski çağlardaki gibi ilkel yöntemlerle ulaşım ve taşımacılık gerçekleştirilirdi.

Tekerlek sadece ulaşım için değil aynı zamanda bir çok buluşunda tetikleyicisi olmuştur. Tekerleğin bulunuğundan sonra modern teknoloji aletlerinin de keşfi için ön ayak olmuştur. Bilimsel ve kültürel açıdan da tekerleğin insanlığa katkısı çok önemlidir.

Tekerlek Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

En eski tekerlek, yaklaşık 5.000 yıl önce mezapotamyada yapılmıştır. Tekerlek ile ilgili en eski kayıt, M.Ö. 3.500 yıllarına ait tekerlekli bir kızağı resmeden Sümer (Erech) piktogramıdır. Tekerlek fikri muhtemelen kütüklerin kolayca yuvarlanarak taşınması amacıyla kullanılmasından doğmuştur. Bilinen en eski tekerler, bir kazık üzerine geçirilmiş üç tahta diskten oluşur.