Teknoloji Tasarım Dersi İçin Kola Şişesinden Hangi İcatları Yapabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Teknoloji tasarım için kola şişesinden ne yapabilirim?

Cevap:

Şimdi sizlere hem pet kola şişesinden hemde metal kola şişesinde hangi icatları yapabileceğinizi sıralayacağız. İnternetten yaptığımız araştırmalar sonucunda bulduğumuz icatları sizlerle paylaşıyoruz.

Kola Kutusundan Mumluk

Malzemeler:

 • teneke gazoz yada kola kutusu
 • mum
 • bıçak
 • makas
 • çakmak yada kibrit

Elimize teneke kola kutumuzu alıp önce üstündeki ambalajı söküyoruz daha sonra açma halkası olan tarafını (yani üst tarafını) kesiyoruz. Kestiğimiz kutunun üstüne bıçakla gelişi güzel, birbirine uzak 3 delik açıyoruz. Bu deliklere daha sonra makas yardımıyla yıldız yada istediğiniz herhangi bir şekili veriyoruz.

Son olarakta mumumuzu yakıp içine yerleştiriyoruz… Buyrun size metalik görünümde çok güzel sade bir mumluk.

Kola Kutusundan Anahtar İcadı

Basit bir icat arayanlar için işte mükemmel bir icat.Kola içtiğiniz kutu size istediğiniz kapıyı açabilir.İstediğiniz kapının anahtarını bir kola kutusu ile elde edebilirsiniz.Üstelik herhangi bir anahtarcıya gitmenize gerek yok.İşte size kola kutusundan ahahtar icadı…

Kola Kutusundan Uçak Yapımı

Kola Kutusundan Uçak Yapalım.Malzemeler,havya makinası, lehim,pasta,kalem pili.

Pet Şişeden Teleskop Yapımı

Pet Şişeden Teleskop Yapımı atık maddelerden tasarım. atık malzemelerden tasarım, Basit bir teleskop nasıl yapılır, dönüşüm pet şişe?Evde bir teleskop nasıl yaparım, ped şişe pet, pet şişe avize, pet şişe plastik, pet şişe yapımı, pet şişe yazıları, pet şişeden tasarımlar, Pet Şişeden Teleskop Yapımı, pet şişelerden neler yapılır, şişe pet şişeden vazo, teleskop fiyatları. teleskop görüntüleri  teleskop hakkında bilgi teleskop nasıl yapılır resimli anlatım, teleskop nasıl yapılır video, teleskop nedir, teleskop resmi, teleskop yapımı.

Pet Şişeden Su Dökme Makinesi

Pet Şişeden Kolay Su Dökme Köpürmeyen Kola. pet şişeden servis.Sorun: Şişeden kolay su dökme.Kolaların dökerken köpürmesi.

Sponsorlu Bağlantılar

içecek, icat, buluş, teknoloji, tasarım

bu tasarım ile pet şişeden içecekleri kolaylıkla bardaklara doldurabilirsiniz. Bu colayı yada gazozu içtikten sonra geri dönüşüm için uygun noktaya bırakmalıyız. Yada tasarım için kullanmalıyız.

Evde Basit Termos İcadı

Termosun görevi hava iletkenliğini en az seviyeye indirmek ve böylece içerisindeki maddenin sıcaklığını daha uzun süre korumaktır.

Şimdi kendimize basit termos yapmak için aşağıdaki adımları uygulayalım

Malzemeler:

 • 2 adet pet şişe (pet şişeler farklı ebatlarda olsun)
 • Yapıştırıcı bant
 • 500 ml tüp şeklinde sıvı 1 adet poliüretan köpük
 • Maket bıçağı
 • 1 adet 8’lik çivi
 • 1 çift ameliyat eldiveni
 • Gazete veya naylon

icat, buluş, teknoloji, tasarım

Termos Yapılışı

Biz bir adet 1,5 litrelik bir gazoz şişesi ile 500 ml’lik bir su şişesi kullandık. Resimde de göreceğiniz üzere yeşil gazoz şişesinin alt kısmını kesip çıkarıyoruz. Aynı şekilde şişenin kapak kısmını da kesip çıkarıyoruz.

Daha sonra 500 ml’lik su şişemizi kestiğimiz yeşil pet şişenin içine yerleştiriyoruz. Kapak kısmı yeşil şişenin kestiğimiz kapak kısmına denk gelecek şekilde yerleştirin ve bant yardımı ile sıkıca yapıştırın.

Daha sonra yine resimde de göreceğiniz gibi yeşil pet şişede delikler açıyoruz. Köpüğümüzün dışarıya taşmasını sağlayacak deliklerdir bunlar.

Yeşil pet şişenin kestiğimiz alt kısmını ana gövdeye denk getirerek iyice bantlıyoruz. Daha sonra köpüğümüzü 5 dk kadar çalkalayın ve ucuna tetikli borusunu takın. Şimdi yeşil şişemizi ters çevirelim ve alt kısmından köpüğün borusu girecek kadar bir delik açalım. Daha sonra gazete yada naylonu serelim. Daha sonra eldivenleri giyin ve bu delikten köpüğün borusunu iyice sokun ve köpüğü sıkmaya başlayın. Köpük doldukça boruyu yukarı çekin ve şişenin içi iyice köpükle dolsun.

Deliklerden dışarıya akan köpükleri temizlemeyin. Bırakın kurusun ve kuruduktan sonra daha kolay temizlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Köpük sıkma işinden sonra içerideki su şişemizin etrafı iyice köpükle kaplanmış oldu ve hava ile teması kesildi. İyice kuruduktan sonra ister yeşil pet şişenin etrafını kendi zevkinize göre kaplayın isterseniz de yeşil pet şişeyi kesip çıkarın.

Sonuç olarak kendi termosumuzu icat etmiş olduk.

 

Video anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir