Terazi Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Terazi nasıl yapılır?

Cevap:

Terazi Yapılışı

Dinamometreden sonra ağırlık ölçmeye yarayan bir diğer araç terazidir. Terazinin Son dönemdeki Dijital olanların dışında birkaç modeli vardır, bunlardan birincisi dinamometre düzeneği ile çalışan ve maruz kaldığı basınca göre ağırlık ölçenlerin dışında bizim de örneğini yaptığımız gibi ağırlık karşılaştırma yöntemi ile çalışanlar da mevcuttur.

40 Cm uzunluğunda bir ahşap çıta alınız, orta noktası ( ağırlık noktası) vidalı çengel takınız, başka bir çıtanın ucuna aynı çengelli vidadan takınız, uzun çıtanın her iki ucuna kefeleri asmak için yine çengelli vida takınız.

Uzun çıtanın orta noktasına “ hassas ölçüm” için bir ok hazırlayınız, sapmayı gösteren bir ayna yapınız. Uygun kefeleri asarak hırdavat satıcısından temin edeceğiniz ağırlıkları tartınızda kullanabilirsiniz. İşte kısaca bir terazinin nasıl yapılacağını görmüş oldunuz.

Eşit Kollu Terazi Yapımı

Malzemeler

 • tahta çubuk
 • Plastik yada tahta destek çubuğu
 • iki adet kap
 • ip yada tel
 • geniş tahta (zemin için)

Yapılışı

Tahta çubuğu yatay bir şekilde plasitk yada tahta destek üzerine yerleştiriniz.Yatay çubuğun tam ortasından del ve dik koyduğunun ucunu sivrilt ve üzerine otuttur. sonra yatay çubuğun uçlarına birer ufak kap yada kase koy.Tabi bunları tel yada ip ile tutturun.

Örnekteki gibi bir Eşit Kollu Terazi yapabilirsiniz..

terazi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  bülent alp
  09 Aralık 2014 - 14:55

  anlatımı güzel ama alttaki örnek kötü olmuş.yinede işime yaradı sağolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir