Termometreyi ölçeklendiren kişi kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Ülkemizde Termometreyi ölçeklendiren kişi?

Cevap:

Termometre sıcaklığı ölçmeye yarayan bir alettir. Günümüzde Celsius, Fahrenheit veya Kelvin gibi farklı termometre çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle civalı termometreler kullanılır ancak çok soğuk yerlerde donma sıcaklığı düşük olan alkollü termometreler kullanılır.

Termometrenin bulunuşunda birçok bilginin payı olduğu öne sürülür, Gerçekte Sıcaklık ölçümünde kullanılan aygıtı ilk kez Galilei keşfetti ve 1597’den önce sıcaklık ölçebilen bir alet yaptı.

Termometre derece denilen bölümler halinde ölçeklendirilir. Termometrelerde 76 cm-Hg basıncında sabit iki sıcaklık değeri seçilir. Biri buzun erime sıcaklığı, diğeri de suyun kaynama sıcaklığıdır.

Bazı bilim adamları, sıcaklık ölçümleri konusunda değişik ölçekler teklif etmişlerdir. Galileo’nun zamanında ölçeğin en alt noktası kar sıcaklığı, en üst sınırı da öküzün kan sıcaklığıydı ve bu iki nokta arası 40 dereceye bölünürdü. Sıcaklık T ile sembolize edilir.

termometre

Günlük hayatta en çok kullanılan termometre Celcius termometresidir.

1-Celcius (Santigrad °C): Bu termometre 1 atmosferlik basınç altında içinde cıva bulunan her iki ucu kapalı ince bir boru, suyun donma noktasını 0, kaynama noktasını 100 ile gösterilerek ve bu aralığın 100 eşit parçaya bölünmesiyle oluşturulmuştur.

2-Fahrenheit (°F): Buzun erime sıcaklığını 32°C, suyun kaynama sıcaklığını 212°C kabul etmiştir.

3.Reaumur termometresi(°R): Suyun donma noktası 0°R, kaynama noktası 80°R olarak kabul edilir.

4-Kelvin (°K): Sıcaklıklar için başlangıç noktasını –273°C kabul etmiş ve bütün sıcaklı derecelerini pozitif sayılarla anlatmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir