Terzilerin Kullandığı Uzunluk Ölçme Birimleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Terzilerin kullandığı uzunluk ölçme birimleri?

Cevap:

Terzilerin Ölçme Birimleri

Terzilerin ölçme aletleri genellikle metre veya mezro olarak bilinen metre şeridi isimleri ile tanınmış ölçü aletleridir.Terzilerin  ölçme birimleri ise metre, santimetre ve milimetredir. Daha büyük bir ölçme birimine ihtiyaç duymazlar.

uzunuk, mesafe, metre
Metre

Terziler, çok uzun yıllardan beri, belki de ilk insanlardan beri, insanları çetin doğa olaylarından korumak amacıyla giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.

Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile alınır.Kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.Kumaşlar makine ya da el ile dikilir.

Terzi Mesleği Hakkında

Terzi ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen addır.

Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir.Osmanlı’da da bu meslek çok yapılmıştır. terzi, ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen isimdir Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üğretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir kadın giyimini oluşturan elbise, pantolon, etek, bluz, gömlek, ceket, gelinlik, gece kıyafeti, manto gibi giyim eşyalarını kişilerin isteğine göre imal eden ve/veya onarımını yapan kişidir

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir