Trafik Levhalarının Renkleri Neden Farklıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Trafik levhalarının renkleri neden farklı?

Cevap:

Standart Trafik Levhalarında Kullanılan Renkler

Tehlike uyarı işaretleri, genel olarak beyaz zemin rengi üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah sembollerden oluşan üçgen levhalardır.Trafik tanzim İşaretlerinde TT-1 nolu Yol Ver ve TT-2 nolu Dur dışındaki tüm işaret levhaları daire şeklindedir. Bu işaretler, mecburiyet gösteren işaretler hariç genellikle beyaz zemin üzerinde kırmızı bir çerçeve ve siyah bir sembolden oluşur.

Mecburiyet gösteren işaretler ise genel olarak mavi zemin üzerinde ok ve sembollerden ibarettir. TT-1 nolu Yol Ver işareti, beyaz zeminli ve kırmızı çerçeveli eşkenar üçgen bir levha olup, levha üzerinde herhangi bir sembol bulunmaz.Üçgenin tepe noktası aşağıya gelecek şekilde kullanılır.

Ayrıca Bakınız: 

TT-2 nolu Dur işareti, kırmızı zemin rengi üzerinde beyaz harflerle yazılmış Dur yazısına sahip olup sekizgen şekillidir.Standart bilgi işaretleri, genel olarak mavi zeminli dörtgen levhalar üzerinde oluşturulan beyaz zeminli ikinci bölümler ve siyah sembollerden ibarettirler.

Durma ve Park Etme İşaretlerinden P-1 ve P-2 nolu işaret levhaları daire şeklindedir. Bu işaretler mavi zemin üzerinde kırmızı bir çerçeve ve yasaklama gösteren kırmızı bir banttan oluşur. P-3a,b,c,d,e nolu işaret levhaları ise mavi zeminli dörtgen levhalar üzerinde beyaz sembollerden ibarettir.

Yapım Bakım ve Onarım Sahalarında kullanılan T ve TT grubu trafik işaretleri, sarı zemin renkli bir fon içerisinde olmak üzere mevcut standartlar ve renkleri aynen muhafaza edilmek kaydı ile uygulanacaktır.

Boyutları Değişken Standart Bilgi Levhalarında Renkler

Sponsorlu Bağlantılar

– Karayolları Genel Müdürlüğünün bakım ağına dahil devlet ve il yollarında mavi zeminli, otoyollarda yeşil zeminli levhalar kullanılır. Bu levhalar üzerindeki harf, rakam ve bordürler belirtilen zemin rengi üzerinde beyaz renkle gösterilir.

– Turistik yollarda zemin rengi kahverengi olup, bu levhalar üzerindeki harf, rakam ve bordürler beyaz renkte olacaktır.

– Belediyelerin bakım ağına dahil imar yolları ile Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bakım ağına dahil yollarda, beyaz zeminli levhalar kullanılır.Levhalar üzerindeki harf, rakam ve bordürler siyah renkte olacaktır.

– Komşu ülkelerin isimleri ile yerleşim merkezleri, sarı zeminli levhalar üzerinde siyah harf, rakam ve bordürlerle gösterilecektir.

– Yapım, bakım ve onarım hizmetlerinin yürütüldüğü karayolu kesimlerinde, yapım, bakım ve onarım çalışmalarının trafik güvenliğine olumsuz etkisini asgari bir düzeye indirmek amacı ile kullanılan tüm trafik işaretlerinin zemin rengi, T ve TT grubu trafik işaretleri hariç sarı olacaktır. Bu amaçla kullanılacak tüm T ve TT grubu trafik işaretleri de, sarı zemin renkli bir fon içerisinde olmak üzere mevcut standartları aynen muhafaza edilmek kaydı ile uygulanacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  ali
  03 Nisan 2012 - 20:48

  hiç iyi değil

  yArEn
  01 Ocak 2012 - 16:29

  iyi gğüzel fakat daha fazla bilgi ile güzel olabilir

  yArEn
  01 Ocak 2012 - 16:28

  lütfen daha bilggggggggggggggggggggggiiiiiiiiiiiiii ek le yi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir