Sizden Gelen Soru:

Trafikte güvenli geçiş yerleri nerelerdir?

Cevap:

Güvenli Geçiş Yerleri

  • Yaya Geçidi
  • Trafik Polisinin Olduğu Yerler
  • Alt Geçit
  • Üst Geçit
  • Okul Geçidi
  • Işıklı İşaret Cihazının Olduğu Yerler

Yaya Geçidi

Bu levha sürücülere yönelik hazırlanmış tehlike uyarı işaretidir. Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir ve yayalar bu levhanın bulunduğu yerlerden taşıt yolunu kullanarak karşıya geçemezler. Sürücülerde hızlarını azaltmak zorundadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Trafik Polisinin Olduğu Yerler

Trafik Polisinin Olduğu Yerler yayalar için güvenli geçiş yerlerinden birisidir.Trafik polisi trafiğin akışını sağlayarak yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamaktadır.

Alt Geçit

Karayolunun, diğer bir karayolu veya demiryolunu alttan geçmesini sağlayan yapıdır.Bu işaret levhası, konulduğu yerde yaya alt geçidi olduğunu ve yayaların bu geçitleri kullanmalarının zorunlu olduğunu bildirir.

Üst Geçit

Bu işaret levhası, konulduğu yerde yaya üst geçidi olduğunu ve yayaların bugeçitleri kullanmalarının zorunlu olduğunu bildirir.

Okul Geçidi

Bu işaret levhası, konulduğu yerde çocukların geçebileceğini ve sürücülerin bu kesimden geçerken daha dikkatli davranmaları, okul geçidinden geçen çocuk ve yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri gerektiğini bildirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Işıklı İşaret Cihazının Olduğu Yerler

Trafikte araçlara geçmelerini durmalarını, yada kontrollü geçmelrinie yardımcı olan  ışıklı ikaz lambasıdır trafik lambaları.

Kırmızı ışık: Yolun trafiğe kapalı olduğunu gösterir. Aksine bir işaret yoksa, durup beklenir.
Sarı ışık: Uyarı anlamındadır. Kırmızı ışıkla birlikte yanarsa hazırlan yol trafiğe açılmak üzeredir. Yeşil ışıkla birlikte yanarsa yol trafiğe kapanmak üzeredir.
Yeşil ışık: Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir.
Fasılalı ışık: Kırmızı ise dur, sarı ise dikkatli geç anlamındadır.
Yazılı ve sesli ışık: Araç trafiğine göre yaya trafiğini düzenler ve yayalara hitap eder.