Uzaya Çıkan İlk Türk Bilim Adamı Kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Uzay ve Türkler

Çağımızda uzay çağı denmesinin önemli nedenlerinden biride bu çağ içinde dünya dışına çıkan ilk insanlı yolculukların yapılması ve uzay araştırmalarının en fazlalaştığı zaman olmasıdır. Burada konu ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

uzay

Uzaya Çıkan İlk Türk Kadın: Ahu Aysal Olacak

Bugüne kadar uzaya birçok insan gitti. Fakat ilk kez bir Türk uzaya gidecek…

Hollandalı bir firmanın 2014 yılında gerçekleştireceği uzay seyahati için Ahu Aysal 95 bin dolara kayıt yaptırdı. Galatasaray’ın başkanı Ünal Aysal’ın eşi olan Ahu Aysal uzaya gidecek ilk Türk olabilir.

Kayıt yaptıran 200 kişi arasından kura çekilerek uzaya çıkış sırası belirlenecek. Uzaya çıkmadan önce birtakım çalışmalar yapılacak. Aysal 4 dakika boyunca yer çekimi olmayan bir ortamdan dünyaya bakacak.

Şirket, özel yapım bir uzay aracı ile gerçekleştirilecek olan uzay seferini 2014 yılında yapmayı planlıyor.

İlk uçuş denemesinde aracın içinde pilotla birlikte sadece bir yolcu olacak. Aysal’ın da aralarında olacağı bu deneme uçuşunda atmosferi kısa bir sürede geçip tekrar geri dönecekler. Araçtakiler en fazla Güney Amerika kıtasını görebilecekler.

Uzaya Çıkacak İlk Türk :  Nuri Sözkesen Olacak

Denizlili işadamı Nuri Sözkesen, bir İngiliz havayolu şirketinin hazırladığı projeyle uzaya gitmeye hazırlanıyor. Uzaya gitmek için hazırlanan projede 8 kişinin arasına girmeyi planlayan Sözkesen, uzaya giden ilk Türk olmak istediğini söyledi.

Denizli’de ufo ve uzayda yaşayan canlılara düşkünlüğü ile bilinen işadamı Nuri Sözkesen, uzaya gitmeye hazırlanıyor. İşadamı Sözkesen, İngiltere’de faaliyet gösteren, İngiliz işadamı Richard Bronsan’a ait Vigin Galectik Hava Yolları’nın hazırladığı projeye başvurarak 8 yolcu kapasiteli uzay uçağında yer almayı planlıyor. Uzaya gidecek ilk Türk olmak istediğini belirten Sözkesen, “Virgin Hava Yolları sahibi Richard Bronsan’a öneri paketi hazırlayıp gönderdik. Onun için de sadece uzay yolculuğuna katılmak değil, yapmakta olduğumuz tekstil ürünleri içinde işbirliği teklifinde bulunduk. İnşallah çok bilinen tanınan hep yenilikçiliğin peşinde koşan İngiliz işadamından olumlu cevap alırız. İnşallah bize nasip olur. 3 yıl süre var. Amacım uzaya çıkan ilk Türk olmak” dedi.

ABD’nin New Mecsiko eyaletinde uzay uçağının kalkacağı üst inşasına başlandığı ve 3 yıl içinde üstün tamamlanacağı öğrenilirken, uzay yolculuğunun bedelinin ise 100 bin ile 200 bin dolar arasında olacağı bildirildi.

Denizli’de havlu ve bornoz sektöründe faaliyet gösteren Funika Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sözkesen geçtiğimiz yıl da Türkiye’de ilk defa Ufo Müzesi açmış ve bu kapsamda havlu ve bornoz da üretmişti.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  Lady
  05 Nisan 2015 - 17:43

  bizde size onu soruyoruz

  SERAP
  05 Nisan 2015 - 17:14

  bizde size soruyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir