Varis İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Varisin kesin çözümü var mı?

Cevap:

Varis özellikle kadınlarda daha sık görülen ve kadınların canını sıkan tıbbi ve kozmetik bir sorun olarak karşınıza çıkmaktadır.Bu can sıkıcı durum kadınlar için en büyük problemlerin başında gelir.Peki varisin kesin bir çözümü var mı yok mu? Bu sorunun cevabını ise Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU veriyor…İşte Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU‘nun varis tedavisi için kesin çözüm var mı sorusuna verdiği cevap;

Varis Oluşması

Toplardamarların içinde bulunan (ve bir asansör gibi çalışarak kanı yer çekimine rağmen kalbe taşıyan) sistemin temel unsuru iç kapakçıklardır. Varis oluşumunda kapakçıklar yetersiz kalmakta, kanın geri kaçmasına ve toplardamarların genişleyip kıvrımlar yapmasına yol açmaktadır. Sorunun en sık yaşandığı yerler bacaklar, baldır ve diz arkasıdır. Varis oluşumunda genetik faktörlerin etkisi vardır. Şişmanlık veya fazla kilolu olmanın, sık yaşanan gebeliklerin, ayakta uzun süre kalmanın, önceden geçirilmiş toplardamar iltihaplarının (trombofilebit) da varis oluşumunu kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Varis Belirtileri 

Varisin ilk belirtileri ayaklarda dolgunluk hissi, ağrı, ağırlık duygusu, şişme, sızı ve sıcaklıktır. Bu belirtiler başlangıçta elastik çoraplarla ve bacağın yukarı kaldırılması ile azalır. Gözle görülen kıvrımlı, siyah şişlikler ortaya çıkar. Varisler ağrılı da olabilir. Ağrının şiddeti varisin büyüklüğüne bağlı değildir.

Bazen de ayaktaki şişlik ve ağrının nedeni araştırılırken varisler tesadüf fark edilir. Varisi teşhis etmek veya geleceğe yönelik değerlendirmeler yapmakta bazı testler ve tetkiklerden (doppre ultrason) yararlanılabilir. Varisin tek sorunu görsel-estetik problemler değildir. Bazen cilt altında ciddi sertliklere ve hatta akıntılı yaralara, ülserlere de yol açabilir. O bölgede cilt rengi koyulaşabilir. Egzama ortaya çıkabilir. Çok şiddetli ağrı, kordon şeklinde bir sertleşme, kırmızı kahverengi bir renk değişikliği iltihaplanmayı, tromboflebiti hatırlatmalıdır. İltihaplı venler üşüme, titreme ve ateşe de yol açabilir. Bu durum acil tıbbi bakım gerektirir.

Varis İçin Tedavi Teknikleri

Hafif varislerin tedavisinde ince varis çorapları desteği çoğu kez yeterlidir. İlerlemiş varislerde enjeksiyon tedavisinden, damar içi lazer uygulamalarından ve cerrahi girişimlerden yararlanmak gerekir. Varis tedavisinde kullanılabilecek etkili bir ilaca ne yazık ki sahip değiliz. At kestanesinden elde edilen bazı bitkisel desteklerin ve üzüm çekirdeği özütlerinin (tablet ve krem formlarının) yararlı olabilmesi için çok erken dönemde kullanılmaları gerekmektedir. Varisin tedavisi genellikle cerrahi yöntemlerdir. Sorunun çözümünde damar cerrahisinde uzmanlaşmış klinikler en doğru adreslerdir. Damar içine uygulanan enjeksiyonlar ve / veya laser uygulamalarından da istifade edilebilir.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir