Windows 8’deki Metro Arayüz Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Kısaca Windows 8 Metro

Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 8 önceki sürümlerinde olmayan bir özellikle  gündemdeki yerini alıyor. Bahs edilen yeniliklerden biri “metro” arayüzü. Tabi Windows 8 de olan tek yenilik bu değil ama ben biraz bu arayüzden bahsedeceğim.

Metro arayüzü bir nevi kısayollardan işletim sistemindeki uygulamalara ulaşmayı sağlayan bir kullanıcı teması diyebiliriz.Zaten aşağıdaki resime bakılınca ilk önce bu anlaşılıyor. Bu arayüzün geliştirilmesinde önemli bir etkeninde bundan sonra Windows’un dokunmatik ekran desteğininde olacağı belirtilmesiydi. 

windows 8, metro arayüz, işletim sistemi, microsoft

Microsoft Windows’ta eskisi gibi görev çubukları ve pencereler (windows) dönemi sona erdi. Apple’ın ürünlerinde sıkça kullandığı, daha sonra Google’ın Android’te taklit ettiği ve şimdi de Windows ile yoluna devam eden “ikon tabanlı” arayüz demek Metro. Desktop (masaüstü) gibi çeşitli gruplara ayrılmış ve o gruptaki uygulamaların ikon tabanlı (aslında pek de ikon tabanlı gibi değil, dikdörtgen şeklinde) görünmesi.

Microsoft, Windows 7 Phone ve Windows 8 işletim sistemi ile Metro’yu hayata geçirerek, işletim sisteminin adı olan pencereleri (Windows) kullanmadan geliştirdiği ilk arayüz olacak.

Aşağıdaki videodan Metro Arayüz’ün nasıl çalıştığını ve işlevlerini izleyebilirsiniz.

Metro Arayüz Video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir