Yeşilay Nedir? Amaçları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşilay’ın Tanımı

Yeşilay kamuya yararlı yönde hizmet veren bir kurumdur. Kısaca görevinin tanımını yaparsak;

sigara,alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklardan korunma konusunda halka bilgi,hizmet verir. Aslında bu kurumun hizmetleri az görülebilir ama yaptığı çalışmalar toplumun geniş bir kısmını ilgilendirmektedir. Bu açıdanda verdiği hizmetlerin önemi daha iyi anlaşılabilir.

Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkımızın ve bilhassa gençlerimizin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur. Kamuya Yararlı Cemiyetler, çalışmaları memleket çapında faydalı olan, ülke ve toplum menfaatine hizmet eden cemiyetlerdir. Yeşilay, 19 Eylül 1934 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından aynı tarih ve 2-1288 sayılı alınan karar ile kamuya yararlı cemiyetler arasına alınmıştır. Aynı zamanda Yeşilay, gönüllü (amatör) bir halk kuruluşu ve genel yapısı ile bir dokümantasyon ve arşiv merkezidir. Dokümantasyon; kendi konularında belge, bilgi ve haber toplama ve değerlendirme işlemleridir. Arşiv ise; bu belge ve haberlerin değerlendirilmeleri ile birlikte tasnif edilerek saklandığı yer demektir. İşte bu işlemle elde edilen bilgileri, hazırladığı dokümanlarla (bülten, broşür, kitap, kaset, bildiri, afiş, yazılı başvuru, rapor vb. gibi) kamuya, ilgili makam ve kuruluşlara sunar. Bununla insanımıza ve yetkili özel ve resmî kuruluşlara gerekli olan önlemlerin alınması için uyarı ve önerilerde bulunur.Yeşilay (Hilal-i Ahdar); sigara, içki ve uyuşturucu maddelerin tüketimini devlet organları ile işbirliği yaparak en aza indirmek ve sağlıklı bir neslin ve toplumun oluşmasına zemin hazırlamak için kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Yeşilay’ın Amaçları

Sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu alışkanlıkları ile mücadele veren ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkımızın ve bilhassa gençlerimizin korunması için çalışmalar yapan yani umuma (kamuya) hizmet veren, bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur.

Kamuya Yararlı Cemiyetler, çalışmaları memleket çapında faydalı olan, ülke ve toplum menfaatine hizmet eden cemiyetlerdir. Bu cemiyetlere hükümetimiz çeşitli yardımlar yapar, birçok kolaylıklar gösterir. Yeşilay’ın çalışmaları da bu şekilde ülkemiz ve milletimiz için faydalı görülmüş ve Yeşilay, 19 Eylül 1934 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından aynı tarih ve 2-1288 sayılı alınan karar ile kamuya yararlı cemiyetler arasına alınmıştır. Aynı zamanda Yeşilay, gönüllü (amatör) bir halk kuruluşu ve genel yapısı ile bir dokümantasyon ve arşiv merkezidir.

İşte bu işlemle elde edilen bilgileri, hazırladığı dokümanlarla (bülten, broşür, kitap, kaset, bildiri, afiş, yazılı başvuru, rapor vb. gibi) kamuya, ilgili makam ve kuruluşlara sunar. Bununla insanımıza ve yetkili özel ve resmî kuruluşlara gerekli olan önlemlerin alınması için uyarı ve önerilerde bulunur yesilay.net

Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(15) Yorum

  Ali Emre
  02 Nisan 2015 - 21:30

  Çok güzel ve açıklayıcı

  ziya
  01 Nisan 2014 - 16:54

  sıkıcı

  duru
  01 Nisan 2014 - 16:53

  çok uzun ve sıkıcı

  selin
  06 Mart 2014 - 20:21

  ben bu siteyi çok beyendim

  tufan
  06 Mart 2014 - 20:04

  çok berbat sinirliyim

  yaren
  26 Mart 2013 - 20:27

  berbat sinirliyim

  mert
  26 Mart 2013 - 20:25

  güzel tebrikler

  aycan
  23 Mart 2013 - 17:05

  süper ya uzun<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

  ipek
  06 Mart 2013 - 19:15

  bu çok sıkıcı

  asu
  29 Kasım 2012 - 13:50

  tam da aradığım gibi yarı saattir arıyorum çok sağolun:)

  memet can
  27 Kasım 2012 - 21:06

  bnce cok acı verıcı allah korusun bızde oyle bır sıkıntı yok allaha bınlerce sukur

  admin
  16 Ekim 2012 - 10:51

  artık kopyalayabilirsiniz

  Can
  16 Ekim 2012 - 10:49

  buradan kopyalayıp ödev olarak cıkaramadıktan sonra ne anlamı varki?

  batu
  12 Mayıs 2012 - 22:22

  çok süperr

  burcu
  21 Mart 2012 - 17:37

  çok berbat mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir