Yılan Mı Hızlı Kaplumbağa Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Yılan mı hızlı? kaplumbağa mı?

Cevap:

Yılanlar kaplumbağalardan daha hızlıdırlar. Yılanlar kamplumbağalara göre 7-8 kat daha hızlı hareket edebilmektedir. Kaplumbağalar saatte 3-5 km hız ile yol katederken yılanlar saatte 20-24 km yol katedebilirler.

Yılanların hızı

Yılanlar, Serpentes alt takımına ait uzun, ayaksız etçil sürüngenlerdir. Yılanlar enerjisini, avlandığı canlılardan ve hazır bulduğu protein ağırlıklı besinlerden karşılar. Yılanların baştan kuyruğa bir hortum gibi uzanan vücutlarında kol ve bacak bulunmaz. Tamamen omurgadan oluşan gövde iskeletleri birbirinden bağımsız çalışabilen kaslarla kaplıdır. Yeni doğan bir yılan ilerlemek için bu kasları nasıl kullanması gerektiğini bilerek doğar (içgüdü).

Yılanlar avını ürkütmemek için yavaş yaklaşır ve gerektiği kadar yaklaştıktan sonra ani bir atak avlanma işlemini yapar. Yılanlar bazı durumlarda hızlı hareket etmek durumunda kalabilir, bu durumda yılan bir insan kadar hızlı hareket edebilir. Özellikle “Black Mamba” olarak bilinen yılan türü bir insanın azami koşma hızı olan 24km hıza ulaşabilir.

Kaplumbağa hakkında

Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır.

Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur. Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik’in ilk dönemi olan Trias Çağı’nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Hâlbuki kaplumbağalar, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlardandır.

Açlığa pek dayanıklıdırlar. Çok uzun ömürlüdürler. Yüz, yüz elli yıl kadar yaşarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir