Zaman Nasıl Ölçülür?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Zaman nasıl ölçülür?

Cevap:

Günümüzde Zamanın Ölçülmesi

Günümüzde zaman sırasıyla saat, gün, ay ve yıl olarak ölçülmektedir.Saat ile en kısa zaman birimi ölçülmektedir.Gün ile daha geniş ve biraz uzun zaman birimi ölçülmektedir.Ay ile uzun günlerin bir araya gelişi ölçülmektedir ve en uzun zaman ölçümü olarak da yıl kullanılmaktadır.

Dünyanın hareketine dayanan bu zaman ölçümü, dünyanın kendi etrafındaki bir tam dönüşü bir gün; Güneşin yörüngesindeki bir tam dönüşü ise bir yıldır. Dünya dönerken güneş gökyüzünde yükselmeye başlar, en tepeye tırmanır ve gözden kaybolana dek alçalır.

Eskiden Zaman ve Takvim

Antik uygarlıklar,yaşamlarını düzene sokmak için bu hareketlerden faydalanırdı. Babilliler M.Ö. 2400’lerde yılı 12 eşit parçaya ve günü 24 saate ayırmışlar.Babilliler ve onlardan ayrı olarak Mısırlılar,yıl uzunluğu 365 gün 6 saat olarak hesaplamışlardır. Takvimler; günü ayı, ve yılı takip etmek için düzenlenmekteydi. Tatiller ve festivallerin belirlenmesi,tohum ekimi ve hasat zamanı gibi işlerin planlanması için kullanılmaktaydı. M.Ö. 46’da kullanılmaya başlayan Jülyen takvimi, Roma imparatoru Julius Cesar ın talimatıyla hazırlanmıştır. 16. yy la gelindiğinde Jülyen takvimi Dünyahareketleriyle uyumlu olmaktan uzaktı. Jülyen takvimi geliştirilerek hazırlanan Gregoryen takvimi 1582de kabul edildi. 1752’de hazırlanan bu takvim ile Jülyen takviminden 11 gün çıkarılmıştır. Diğer uluslar kendi takvimlerini geliştirmiş ve bunlar halen kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir