23 Nisan ile ilgili kompozisyon yazınız?

Soru CevapCategory: Edebiyat23 Nisan ile ilgili kompozisyon yazınız?
Anonymous sordu 2 sene önce

23 Nisan kompozisyonları

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili iki adet kompozisyon örneğini sizlere sunuyoruz.

Kompozisyon Örneğin 1

Türkiye Cumhuriyeti devletinde her sene 23 Nisan günü büyük bir coşku ve heyecanla kutlanır. Meclisimizin açılış tarihi olması dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilmiş bir gündür. Bu günün adı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak geçer.

Atatürk gibi dahi bir lider dışında kimsenin aklına meclisin açılışını çocuk bayramı olarak kutlamak gelmezdi. O belki de bunu resmi bir tören olmaktan kurtarmanın yollarını ararken içindeki çocuk sevgisiyle de birleşince böyle bir fikir bulmuştu. Böyle bir gün sayesinde geleceğin büyüklerine de umut dolu bakılabilecekti.

23 Nisan çocuk bayramı olmanın yanı sıra Ulusal Egemenlik bayramıdır da. Her Türk vatandaşının içindeki özgürlük ruhu ve ulusal bağımsızlık kararlılığının bir yansıması olarak bugün ayrıca Ulusal Egemenlik bayramı olarak da kutlanmaktadır. 23 Nisan gününde tüm dünyadan misafir çocuklar ağırlarız ve tüm dünyaya misafirperverliğimizi gösteririz.

Bizler de Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan yürümeli ve bayramımıza sahip çıkmalı onu yüceltmeliyiz. Gelecek nesillere bu gelenekleri aktarmalıyız. Eğitimimizi alıp toplumu olumsuz düşüncelerden ve yanlış davranışlardan arındırmalıyız. Tıpkı 23 Nisan günlerinde çocuklarımızın birlikte eğlendiği gösterilerde olduğu gibi mutlu ve huzurlu bir ülke yaratmalıyız.

Kompozisyon Örneğin 2

Türk tarihinde Kurtuluş savaşı büyük bir ses getirmiştir ve Türk milleti bu savaş sonunda büyük maddi ve manevi kayıplar vermiştir. Tam da bu yaralı günlerin üzerine TBMM’nin açılmasıyla Türk milleti umutlandı ve parlak geleceğin ışıkları yanmaya başladı. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin açıldığı günü tüm çocuklara hediye etti. O günden sonra 23 Nisan tüm yurtta çocuklar tarafından büyük bir mutlulukla ve heyecanla kutlanmaya başlandı.

23 Nisan gününü yıllardır sadece Tük çocukları değil tüm dünya çocukları büyük bir mutlulukla kutlamaktadırlar. Her sene 23 Nisan’da tüm dünya çocukları dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmadan bir araya gelerek bu mutlu günü kutlamaktadırlar. Mustafa Kemal Atatürk, bu özel günün böyle kutlanacağını ön gördüğü için “Bugünün küçükleri yarının büyükleri olacaktır” sözünü söylemiştir.

23 Nisan bayramının mesajı ise sadece çocuklara değil tüm insanlaradır. Nitekim o özel günde tüm dünya çocuklarının bir araya gelmesi de bu sevgi yumağını desteklemektedir. Tüm dünya çocuklarının bir araya gelip coşkuyla kutladığı bugünü Türk illetinin önderinin çocuklara armağan etmesi ise Türk milleti için ayrıca bir gurur kaynağıdır.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, çocuklara armağan ettiği bu özel günü yaşatmak ve ebediyete kadar sürdürmek tüm dünya çocuklarının asli görevi haline gelmiştir.

Cevabınız