Akrep ve yelkovanı kim buldu?

Soru CevapCategory: BilimAkrep ve yelkovanı kim buldu?
Aysegul sordu 1 sene önce

Akrep ve yelkovaní 1 fransiz 1alman 1 de turk mu buldu??

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

1500’lerde Nürnberg’de Peter Heinlein’ın zembereği bulmasıyla, büyük ağırlıklar kalkarak taşınabilir küçük saatler olanaklı kılınmıştır. İlk saatlerde kadran, akrep ve yelkovan bulunmuyordu. Okuma yazma oranının düşük olması, saatlere insanların bakıp anlayacağı yazılar koymak yerine çan sesleri konmasını gerektiriyordu. Süreyi görsel olarak göstermek için saatlere kadranı ilk olarak kullanan ve 1344’te 24 dilimlik saati yapan Dondi’dir.
 
Saat gelişiminde atılan başka bir büyük adım da sarkacın bulunmasıdır. Kilisede papazı dinlerken kürsünün üzerinde sallanan lambanın salınım zamanının sabit olduğunu farkeden Galileo, sarkacın salınım periyodunun, ağırlığına ya da genişliğine değil, uzunluğuna bağlı olduğunu bulmuştur. Galileo, ölümüne yakın, sarkaçla çalışan bir saat tasarlasa da bunu gerçekleştirememiştir. İlk çalışan sarkaçlı saati 1656’da, Galileo’nun ölümünden 14 yıl sonra, Alman astronom Christiaan Huygens yapmıştır. Huygens’in saati önceleri günde bir dakikadan az hata veriyordu. İlk olarak sağlanan bu hassaslığı, Huygens çalışmalarıyla hatayı günde 10 saniyeye düşürerek, artırmıştır.
 
Sarkacın bulunmasıyla ilk defa olarak saatlere dakika ve saniye kolları eklenmiştir.1670’lerin ortalarında Huygens’in balans yayını geliştirmesi taşınabilir saatlerin gerçek bir cep saati haline getirilebilmesini sağlamıştır.
 
Mekanik saatlerin zaman içerinde gelişen buluşlar ile küçülmesi sağlandı 16. yüzyılın başlarında boyna asılan zemberekli saatler kullanılmaya başlandı. Gün içerinde birkaç saat hata payı veren zemberekli saatler denge yayının bulunması ile 10 dakikaya kadar indirildi. Mekanik saatlerin icadından sonra saat içerindeki sürelerde çeşitli bölümlere ayrıldı ve birbirlerine bağlandı. Akrepve yelkovan birbirlerini tamamlayarak günümüzdeki şeklini aldı.

1728 yılında İngiliz John Harrison aracılığı ile kronometre bulunarak at en küçük zaman dilimine ayrılmıştır. Akrepve yelkovanın kullanılması ile hata payı sıfırlanan saatler. Mekanik alanda yapılan yenilikler ile tamamen küçüldü vecebe sığabilecek hale gelmiştir.

Cevabınız