Ani enerji düşüklüğü ve yorgunluk neden olur?

Soru CevapCategory: SağlıkAni enerji düşüklüğü ve yorgunluk neden olur?
Gülbahar sordu 10 ay önce

İyi günler,benim şikayetim ani enerji kaybı
Biraz efor sarfettiğim zaman,nasıl diyeyim,çok az koştuğumda yada az bişey çabalasam,aniden bütün enerimin içimden çekilir gibi olduğunu hissediyorum,sanki içimden birşey çekiliyor ve çok kötü halsizleşi veriyorum,sonra kendimi toparlamam zor oluyor,birde aşırı sıcaklık ve susuzluk bastırıyor ki ben çok fazla su içen biriyim..

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 10 ay önce

Saydığınız belirtiler ciddi bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. Bu yüzden kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. 
 
Bu belirtiler ışığında sizde olabilecek sağlık sorunları arasında kronik yorgunluk sendromu, akut böbrek yetmezliği ve mitral kapak hastalıkları olabilir. 
 
Kronik Yorgunluk Sendromu: Kesin nedeni bilinmeyen kronik yorgunluk sendromu viral enfeksiyon benzeri belirtilerle ortaya çıkar ve etkisi bir kaç gün sürebilir. Yorgunluk ani olarak gelir ve rutin aktivitelerin yapılmasında bile kişiyi zorlar. Gün boyu aşırı yorgunluk ve uykusuzluk hali yaşanabilir. Tedavisinde enerji arttırıcı beslenme programı ve yatak istirahati verilebilir.
 
Akut Böbrek Yetmezliği: Böbreklerde oluşan tahribatın sonucunda ortaya çıkan akut böbrek yetmezliği böbreklerin fonksiyonunu tam olarak yerine getirmesine engel olur. Belirtileri arasında ani yorgunluk haricinde kaburga ve kalça bölgesi arasında ortaya çıkan ağrılar, kan basıncının yükselmesi, iştahsızlık sayılabilir.
 
Akut böbrek yetmezliğinin olası nedenleri arasında septik şok, cerrahi operasyonlar, dehidratasyon (vücudun aşırı susuz kalması), ransfüzyon reaksiyonu, idrar yollarında tıkanma ve bazı gebelik komplikasyonları gösterilmektedir. Tedavisi için altında yatan neden belirlendikten sonra idrar üretiminin sınırlandırılması için sıvı alımının kontrol altına alınması ve gerekiyorsa diyaliz kullanılabilir.
 
Mitral Kapak Hastalıkları: Kalbin sol bölümünde alt ve üst kesimler arası kan akışını kontrol eden bir nevi vana olan mitral kapağın dar olduğu veya diğer nedenlere bağlı olarak görevini tam olarak yerine getiremediği durumlarda ani yorgunluk yaşanabilir. Mitral kapak hastalıklarının ortak belirtileri aşırı yorgunluk dışında kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı ve belirli bir nedeni bulunmayan öksürüktür.

Cevabınız