Anne babanın büyük kardeşi ön planda tutmasının nedeni nedir?

Soru CevapCategory: Anne ve ÇocukAnne babanın büyük kardeşi ön planda tutmasının nedeni nedir?
Anonymous sordu 2 sene önce

İyi günler benim annem babam ablamla her kavga ettiğimde benim üstüme geliyor ve her seferinde bana sinirlenip kızıyorlar. Daha sonra ablam ailemden bişey istediğinde hemen yapılıyor ben istediğimde umurumuzda değil diyorlar ne yapmalıyım psikolojik soruna dönüşçek gibime geliyor yardımcı olun lütfen.!

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Merhaba,
 
Aileler genellikle büyük çocuk ile küçük çocuk arasındaki anlaşmazlıklarda büyük çocuğun tarafında dururlar. Bunun nedeni ise aile içi hiyerarşidir. Yani küçüğün büyüğe saygı göstermesi prensibi nedeniyle her zaman büyük olan haklı görülebilir. Küçük çocuğun büyüğün sözüne bakması istenir ve söze bakılması durumunda büyük ile küçük arasında hiçbir sorunun yaşanılmayacağına inanılır. Hatta  haksız da olsa “o büyüktür” diyerek geçiştirilebilir. Bu yüzden size sinirlenip kızıyorlar ve sizin üstünüze gelmiş oluyorlar. Sonuç olarak sizden büyüğünüze karşı saygılı olmanızı, onunla münakaşa etmemenizi ve onun sözüne bakmanızı istedikleri için bu durumun düzelmesi de biraz zor gözüküyor. 
 
Ablanızın bir şey istemesi durumunda yapılıyor ise ve siz istediğinizde yapılmıyorsa, bunun isteklerle alakalı olabileceğini tahmin ediyoruz. İstenilen şeylerle alakalı bir kaç örnek vermiş olsaydınız daha net bir şeyler söylenebilirdi. İstediğiniz şeylerin yaşınıza göre uygun olmayan şeyler olması nedeniyle aileniz tarafından reddedilmiş olması olasıdır.

Cevabınız