Basketbolda 8 saniye ve 24 saniye kuralı, takım faulü ve kişisel faulünü açıklayın?

Soru CevapCategory: SporBasketbolda 8 saniye ve 24 saniye kuralı, takım faulü ve kişisel faulünü açıklayın?
ceren sordu 2 sene önce

basketbolda 8 saniye ve 24 Saniye kuralı.  Takım fuali ve kişisel fauli açıklayın

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

8 Saniye Kuralı

Basketbolda sekiz saniye kuralı; sahadaki takımlardan birinin, kendi yarı sahasından topu oyuna sokunca, 8 saniye içinde rakip yarı sahaya topu geçirmesi gerektiğini ifade eder. Takımlardan birisi topu oyuna sokunca hakem saymaya başlar. Eğer top, sekiz saniye içinde rakip yarı sahaya geçirilememişse, hakem oyunu durdurur ve topu rakip takıma verir.

24 Saniye Kuralı

Hücum eden takım, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer. 24 saniye dolmadan hemen önce atış yapılmışsa ve top henüz havadayken 24 saniye süresi dolar ve sesli, ışıklı 24 saniye süre bitimi uyarısı verilirse, top çembere temas ederse basketbol kuralı ihlal edilmemiştir. Top sayı olursa yine basketbol kuralı ihlal edilmemiştir ve sayı kabul edilir.Ancak bu durumda top çembere temas etmez yada sayı olmazsa, basketbol kural ihlali oluşur. Bu durumda rakip takip topu net bir şekilde kontrol ederse oyun durmadan devam eder.

Kişisel Faul

Bir basketbol oyuncusunun maç sırasında 4 tane faul yapma hakkı vardır. 5. faulü yaparsa oyundan çıkmak zorunda kalır. Ancak 5. faulü yapan oyuncu diğer maçta cezalı olmaz.

Takım Faulü

Eğer bir oyuncu beş faulle oyun dışında kalırsa, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Bir periyotta toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.

Cevabınız