Bunalıyorum, sıkılıyorum ve duvarlar üstüme üstüme geliyor ne yapmalıyım?

Soru CevapCategory: SağlıkBunalıyorum, sıkılıyorum ve duvarlar üstüme üstüme geliyor ne yapmalıyım?
melisa sordu 1 sene önce

Bunalıyorum sıkılıyorum ve duvarlar üstüme üstüme geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

İçinde bulunduğunuz durum hakkında Dr.Psk.Deniz ÇINARBAŞ tarafından yazılan bir makaleyi size özetlemeye çalışacağız.

 

Sıkıntı, bunalım ve duvarların insanın üzerine gelmesi ya somut sebeplerden dolayı olur yada sebepsiz yere olabilir. Maddi zorluklar, aile içi geçimsizlikler, moral bozukluğu, depresyon, iş yada okul hayatının kötü gitmesi gibi sorunlar yüzünden olabileceği gibi hiçbir neden olmadan da insan bunalabilir. İnsan mutluyken birden bire ortada hiçbir şey yokken morali bozulabilir. Bu durumun neden olduğunu anlamak zor olabilir.
 
Durup dururken insanın bunalıp sıkılmasının nedeni aslında o anda aklından geçen bir düşüncedir. Bu gibi durumlarda insan bu düşüncenin farkına varabilirse bu sorunu büyük oranda çözmüş olur. İnsan beyni bazen mutsuzluk da üretir. Ancak bunun farkına vardığınız ancak bu düşünceleri değiştirebilir ve bu sıkıntı halinin üzerine çökmesine engel olabilirsiniz.
 
Beynimizi kendi haline bıraktığımız zaman mutsuz düşünceler üretebilir. Beynimizi kontrol altına aldığımız zaman bu tarz düşünceleri de engellemiş oluruz. Bunu yapmak için de beynimizin hangi düşünceleri yarattığının farkına varmaktır. Tek yapmanız gereken bu gibi durumlarda sadece izlemek, görmek, fark etmek… İlk başlarda zor olsa da beyninizi biraz eğiterek bu beceriyi kazanmanız mümkündür. Bir süre sonra bu tarz düşünceler aklınıza geldiğinde hemen farkına varırsınız ve sizi etkilemesinin önüne geçmiş olursunuz. Artık bu düşünceleri tanıdığınız için sizi üzmesine ve bunalıma sokmasına izin vermezsiniz. Bu şekilde insan kendisini de daha iyi tanımış olur ve her türlü düşüncenin insanı savurmasına izin vermez. Düşünceler size değil, siz düşüncelere yön vermiş olursunuz. 

Cevabınız