Büyük Britanya nasıl yönetilir?

Soru CevapCategory: EğitimBüyük Britanya nasıl yönetilir?
Anonymous sordu 1 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı dört devletten meydana gelir: Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Resmi devlet başkanı Kral veya kraliçedir. Yürütme gücü ise Başbakan önderliğindeki hükumete aittir.

Geleneksel ve tarihsel olarak Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda kontluklara bölünmüştür (Sözlük anlamıyla county kontluk demektir ve tekil county, çoğul counties alarak anılır).

Bu yerel bölümler hâlâ törensel olarak devam ettirilmektedir. Her törensel kontluk (ceremomial county) için, Kraliçe, bir Krallık Temsilcisi Lord (Lord-Lieutenant) ve bazı törensel kontluklar içinse de bunların ek olarak bir “Yüksek Şerif (County High Sheriff) tayin etmektedir. Bu kişiler yerel resmi törenlerde kraliçe temsilcisi olarak protokol başında bulunmaktadırlar.

Ama 1960 ‘lı yıllardan itibaren yerel yönetim düzeni, zaman zaman yapılan büyük değişikliklerle çok karmaşık ve heterojen bir şekil almıştır.

Bugün Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler Ülkesi ve Kuzey İrlanda adı altında dört ülkeden kuruludur. Yerel yönetim her ülkede ayrı şekildedir.

Cevabınız