Çocuğun içine kapanık ve başarısız olmasının nedenleri ve çözümü nedir?

Soru CevapCategory: Anne ve ÇocukÇocuğun içine kapanık ve başarısız olmasının nedenleri ve çözümü nedir?
Anonymous sordu 2 sene önce

Kizim 9 yasinda ve okulda basarisiz cok icine kapanik .bildigi seyleri bile cevaplamak istemiyo ne yapmam gerekiyo bilmiyorum yardim lutfen

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

İçe kapanıklılık nasıl giderilir?
 
Ebeveyn içe kapanık çocuklarıyla konuş­malı ve davranışlarının onlar için problem olup olmadığını öğrenerek dünyalarına gir­meye alışmalıdır. Diğer insanlar içinde ken­dilerini daha rahat hissetmeleri için nasıl yardımcı olunabileceği de sorulmalıdır. Bil­hassa çocuklar başkalarının yanında ayıpla­nıp küçümsenmemeli ve utangaç oldukları söylenmemelidir. Çocuk geri çekiliyorsa, konuşmaya ikna etmeye çalışılmamalı ve onun adına konuşup cevap verilmemeli. Sohbetlere devam etmelidir. Çocuk hazır olunca konuşmaya katılacaktır. Bazı çocuk­lar utangaçlık bahanesiyle yapılması gere­ken işleri ihmal ederler. Bu tutumu fırsat bilmemelidirler. “Kendini sıkılgan hissedebi­lirsin ama bu iş yapılacak. Hangi konuda yardım istiyorsan söyle, yardımcı olayım!” diyerek mazeret ortadan kaldırılmalıdır.
 
 

İçe kapanık çocukları yüreklendirmenin faydası çok olur. Ancak çocuk istemeden ortaya sürülecek olursa çekingenliği ömür boyu devam edebilir. Meselâ birçok kimsenin yaptığı yanlış var: Deniz korkusu olan çocukların başını zorla veya aniden suya sokarlar. Bu tutum çocukların yüzme­yi öğrenmesini engelleyebilir. Dolayısıyla çocukların olumlu adımlarım alkışlayarak yeni hamleler istemeleri sağlanmalıdır. İçe kapanık çocuklar mümkün mertebe sosyal faaliyetlere sevkedilmeli ve sabırla takip edilmelidirler. Sosyal faaliyetlere katı­lan çocuklar arkadaş grubuyla beraber olacaklarından utangaçlığı atmakta zor­luk çekmeyeceklerdir.

 

Cevabınız