Çocuk dövmek günah mı?

Soru CevapCategory: DinÇocuk dövmek günah mı?
Anonymous sordu 1 sene önce

Cocugu dovmek gunahmi

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

İslam’da çocuğu dövmek yasaklanmıştır.  Günah olması konusunda ise çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Özellikle küçük ve anlamayan çocukların dövülmesi kesinlikle yasaklanmıştır ve günahtır. Bu anlamda Peygamber Efendimizden ve İmamlardan gelen hadislere göz atalım;

 

Allah Resulü’nün (s.a.a) şöyle buyurmasıdır: “Çocuklarınızı, ağladıkları ve çocukluklarından dolayı inledikleri sebebiyle dövmeyin, zira çocuğun ağlaması anlamlıdır. Çocukların ilk dört ayda ağlaması tevhide şahadette bulunmalarıdır. İkinci dört ayda ağlaması Peygamber’e ve Ehl-i Beyti’ne salâvat göndermektir, üçüncü dört ayda ağlamaları ise anne ve babası için duadır.” 

Sponsorlu Bağlantılar

Hadiste şöyle nakledilmektedir: Çocuğum çok yaramazdı, hiç sözümü dinlemiyordu, bir gün yine İmam Kazım’ın (a.s) yanında ondan bahsedip, yakındım. İmam şöyle buyurdu: “Sakın onu döverek cezalandırmaya çalışma, ondan küs ama küsmeyi de fazla uzatma.”

Hz. İmam  Hasan (a.s)’a çocuğuyla ilgili bir şikâyette bulunan bir adama İmam şöyle buyurdu:

(Çocuğunu eğitmek istiyorsan), onu dövmemelisin; ona küsebilirsin, ama bunu fazla sürdürmemeli ve en kısa  zamanda barışmalısın.”

Hz. Ali (as): “Akıllı insan nasihat ve öğütle, hayvanlar ise ancak dayakla eğitilir.”

 

Yukarıdaki hadislerden de göreceğimiz üzere çocukların dövülmesi yasaklanmıştır. Bunun için çocukların dövülmesi günahtır diyebiliriz.

Çocukları dövmek onlarda kalıcı hasarlara neden olur ve kötü ahlaklı olmasına neden olur. Ayrıca psikolojik açıdan da çocuğun çöküntüye uğramasına neden olur.

Cevabınız