Çocuk sahibi olmak istiyorum ama olmuyor, çok üzülüyorum ne yapmalıyım?

Soru CevapCategory: Anne ve ÇocukÇocuk sahibi olmak istiyorum ama olmuyor, çok üzülüyorum ne yapmalıyım?
Dilara sordu 10 ay önce

Merhabalar 17 senelik evliyim gecen sene 1 dusuk yaptim ve 1 sene olmasina ragmen cocugum olmuyo ve ben cildirmak uzereyim artik etrafimdakilerin hamile haberlerini duymak bana cok agir geliyor Dogru duzgun ne evimin isini yapabiliyorum nede hayattan tat alabiliyorum artik dayanamiyorum .Ne yapabilirim ne olur bir care . Dr a yani pskoloji dr una gitmek istemiyorum yani ilac tedavisi almak istemiyorum cunki yinede cocugum olur umuduyla bekliyorum ne yapmaliyim bana bir cikar yol gösterirmisiniz

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 10 ay önce

Merhaba Dilara Hanım,
 
Doktora yada psikoloğa gitmek istemediğiniz için size bir kaç öneride bulunacağız. 
 
İlk olarak bir an önce çocuğum olmalı psikolojisinden kurtulmanız gerekiyor. Doktorlar çocuk sahibi olmamanın en önemli nedenleri arasında stres olduğunu söylüyor. Bu stres altında çocuk sahibi olmanız çok zor zaten. Stres anne adayının bütün hormonal dengesini bozduğu için hamile kalmak çok zor bir hal alıyor. Bu yüzden çocuğunuz olmayışını kafaya takmamanız gerekiyor. 
 
Öncelikle oturun bir hesap yapın ve sahip olduklarınızın kıymetini bilerek bu stresten kurtulun. Nice anne olmayı isteyip de hiçbir zaman anne olmayacak insanlar olduğunu unutmayın. Ancak sizin hiçbir sağlık probleminiz yok ve anne olma ihtimaliniz çok yüksek. En azından bu duruma şükredebilir ve bir sağlık sorununuz olmadığı için sevinebilirsiniz. Başkasının hamilelik haberini duymak sizi kıskançlığa ve çekememezliğe sürüklemesin. Aksine başkasının hamilelik haberini duyduğunuz zaman “Allah’ın bana da hayırlı bir evlat nasip ederek beni de sevindir” diye dua etseniz daha güzel olmaz mı? Bu tür düşünce ve duygular insanı pozitif olmaktan alıkoyar. Ve bunca negatifliğin olduğu bir ortamda sağlık da olmaz sağlıklı bir gebelik de. 
 
Başka çocuğunuz var mı yok mu belirtmemişsiniz ancak, eğer var ise onların varlığı ile mutlu olmanız gerekir. Aksi takdirde kendi çocuklarınıza karşı nankörlük etmiş olursunuz. Bütün bu sahip olduklarınızın farkına varın ve elde edemediklerinizi için tasalanmayın. Ve siz üstünüze düşeni yaptıktan sonra Allah’ta hayırlısını isteyin. Allah sizin için her şeyin hayırlısını istemektedir unutmayın. Eğer hemen çocuk sahibi olamıyorsanız bunda da bir hikmet vardır ve en doğru zamanda Allah size bir evlat nasip edecektir. 
 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Yahut hem kız hem erkek çocuk verir, dilediğini de kısır kılar. O, bilendir, her şeye Kadir’dir. (Şura 50)

 
 
Ayrıca bkz: Hamile kalmak için yapılması gerekenler?

Cevabınız