Çömlekçilik ile ilgili kısa bilgiler?

Soru CevapCategory: Genel KültürÇömlekçilik ile ilgili kısa bilgiler?
Anonymous sordu 2 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Çömlekçilik: En kısa tabir ile çömlekçilik topraktan eşya yapma sanatıdır. Killi toprak kullanılarak çeşitli aşamlardan geçirilerek şekil verilen bu toprak ile çeşitli eşyalar üretilmesine çömlekçilik denir. Daha detaylı bir tabir ile, süzülmüş çamurdan yapılan, fırında pişirilerek sırlanan veya sırsız bırakılan toprak tencere, tava, vazo, küp, testi, fincan vb eşyaları yapma sanatına denir.
 
Çöleğin nasıl bulunduğu tam olarak bilinmesede genellikle kabul edilen toprağın ateşte pişip sertlik kazandığını tesadüfen bulunduğu yönündedir.
 
Çömlekçiliğin gelişmesi, göçebe kavimlerin yerleşikliğe geçmesiyle olmuştur. Anadolu’da ilk yapılan çömlekler ‘Neolitik’ döneme yani yaklaşık MÖ 7000’li yıllara dayanmaktadır.
 
İlk yapılan çömlekler sargı-dolama usulü ile elde şekillendiriliyor ve pişirim ise genellikle açık ateşte yapılıyordu. MÖ 3000 yılında da çömlekçi çarkı bulunmasıyla çark üzerinde şekillendirmeler de başlamış oldu. Yine aynı dönemde toprağın pişirilmesi için ilkel fırınlarda kullanılmaya başlanmıştır.
 
Günümüzde Anadolu’nun pek çok yerleşim yerinde çömlek yapılmaktadır. Hatta çağdaş tekniklerle günümüzden binlerce yıl önce uygulanan teknikler, aynı zamanda, birbirine yakın mekanlarda süregelmektedir. Örneğin Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Sorkunköyünde kadınlar, Neolitik dönemde uygulanan teknikle çamuru şekillendiriyor, topraktan çeşitli eşylar yapıyor ve aynı dönemin yöntemiyle çömleklerini açıkta pişiriyorlar. Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Gökeyüp köyündeki kadınlar da aynı şekilde çömlek üretiyorlar. Ana Tanrıça kültürünün egemen olduğu dönemlerin tekniğinin günümüzde de sürüyor olması ve üstelik kadınlar tarafından sürdürülüyor olması araştırmaya değer bir olgu olsa gerek. Çömlek üretiminde çarkın kullanıldığı yerlerde ise artık bu işi erkekler de yapmakta.
 
Daha detaylı bilgi: Çömlekçilik Nedir? Çömlekçilik Mesleğinin Özellikleri

Cevabınız