Cumhuriyetin kazandıracakları ile ilgili kompozisyon örneği

Soru CevapCategory: EdebiyatCumhuriyetin kazandıracakları ile ilgili kompozisyon örneği
Teog sordu 1 sene önce

cumhuriyetin kazandırdıkları ve kazandıracakları kompozisyon lazım başlık(cumhuriyet,cumhuriyetin kazandırdıkları olmıcak)

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Cumhuriyet halkın egemenliğinde olan bir yönetim şeklidir. Yani halkın kendisini yönetmesi için devletin temel organlarını seçerek başa getirmesidir. Bu da her dönem değişen dünya ve zaman anlayışına göre devlet yönetiminin de değişmesi anlamına gelecektir. Devleti yönetecek kişiler çağa ayak uyduran ve yeniliklere açık olan kişiler olacaktır. 
 
Cumhuriyet ile halk bireysel ve toplumsal anlamda hak ve özgürlüklere kavuştu. Demokrasinin en gelişmiş şekli olan cumhuriyeti sadece bize kazandırdığı hak ve özgürlükler olarak görmemiz bile kazandırdıklarının yanı sıra kazandıracaklarının da hiçbir zaman bitmeyeceği anlamına gelir. Çünkü insanlar sahip oldukları özgürlük sayesinde değişen her çağda ortaya çıkan farklı hakları talep etme hakkına sahip olur. Bundan 20 yıl önce insanların internet hakkı talep etmesi diye bir şey söz konusu değildi ancak bugün insanların talep ettiği en önemli haklardan birisi haline gelmiştir. Ve devlet insanların bu hakkını karşılamak için çalışmaktadır. Cumhuriyetin bize kazandırdığı ve kazandırmaya devam edeceği en önemli haklardan birisi de demokrasidir ve demokrasinin bize tanıdığı bu hakkı koruma arzusudur. En son yaşanan 15 Temmuz darbe girişimine halkın karşı çıkması, milli irade bilincini ortaya koyması da cumhuriyetin bize sunduğu demokrasinin bir sonucudur. 
 
Cumhuriyet sayesinde günümüzde ve gelecekte çok şey kazanmaya devam edeceğiz. Teknolojide, bilimde, tıpta, eğitimde ve diğer alanlarda ilerlememiz ve çğadaş medeniyetlere ulaşabilmemiz yine cumhuriyet sayesinde olacaktır. 

Cevabınız