Diğer ülkelerdeki eğitim sistemleri nasıldır?

Soru CevapCategory: EğitimDiğer ülkelerdeki eğitim sistemleri nasıldır?
Aziz sordu 1 sene önce

Diğer ülkelerdeki eğitim

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Dünyanın en iyi eğitim veren ülkelerinin 2015 yılın göre en iyi 10 sıralaması aşağıdaki gibidir;

2015′in Eğitim Alanında En İyi 10 Ülkesi

1. Güney Kore

o    Japonya ve Güney Kore birincilik konusunda yoğun bir rekabet yaşadı. Koreliler Japonları üç alanda geride bıraktı. Okulöncesi eğitime büyük yatırım yapmasına rağmen Japonya yine de bazı değerlendirmelerde ikinci sıraya düştü. Güney Kore’deki çocukların genellikle haftada yedi gün okula gittiklerini biliyor muydunuz? Geçtiğimiz yıl eğitime ayrılan ulusal bütçe 11,3 milyar dolardı. Okuryazarlık oranı genelde yüzde 97.9 iken bu oran erkeklerde yüzde 99.2, kadınlarda ise yüzde 96.6. .

o    2014 yılında kişi başına düşen ortalama GSYİH (SAGP) 34,795 Dolar.

2. Japonya

o    Teknoloji bazlı eğitim yapısı, bilgi ve kavrama konusunda Japonya’ya çok yüksek oranlar sağladı.

o    Yaklaşık 5.96 trilyon Dolarlık GSYİH, bu iddiayı kanıtlayan en belirgin kanıt.

3. Singapur

o    Güçlü ve yüksek sıralarda yer alan ilköğretim sistemi, yaşanan rekabette yer aldığı 3′üncü sıradan çok daha iyi durumda aslında.

o    Kişi başına düşen ortalama GSYİH (SAGP) 64,584 Dolar. Bu konuda tüm dünyada üçüncü sırada yer alıyorlar.

4. Hong Kong

o    Okul eğitimi yönetimi, İngiliz eğitim modeline oldukça benziyor. Geçtiğimiz yıl kişi başına ayrılan eğitim bütçesi 39,420 dolardı. İlkokul, ortaokul, lise ve yüksek eğitim, yaklaşımları ve yapılan çalışmalar açısından örnek gösterilecek düzeyde. Yüzde 94.6′lık bir okuryazarlık oranı da bu iddiayı destekliyor.

5. Finlandiya

o    Eski şampiyon, Asyalı rakipleri nedeniyle birinciliği kaybediyor. Bazı insanlar hala Finlandiya’nın dünyanın bir numaralı ve en iyi eğitim sistemine sahip olduğunu düşünüyor, oysa bu artık doğru değil. Prematüre çocuk kabulleri, sistemde büyük bir gerilemeye sebep oldu. Hiçbir öğrenim ücretinin alınmadığı eğitim sisteminin yıllık bütçesi 11.1 milyar Euro.

o    Ülkedeki kişi başına GSYİH 36,395 Dolardan az değil.

Sponsorlu Bağlantılar

6. Birleşik Krallık

o    Birleşik Krallık’taki eğitimin yetkisinin devredilmesiyle birlikte bölgedeki hükümetler eğitimle ilgili konuları artık kendileri yönetiyor. İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere hükümetleri, bir Birleşik Krallık otoritesi altında kolektif bir şekilde yönetilmek yerine kendi eğitim sistemleriyle kendileri ilgileniyorlar. Pearson, Birleşik Krallık’a Avrupa sıralamasında 2′inciliği, dünya sıralamasında ise 6′ıncılığı verdi. Ancak karşılaştırmalı rekabet söz konusu olduğunda İskoç sistemi, İngiltere’nin biraz daha üzerinde yer alıyor.

o    Kişi başına GSYH 38,711 Dolar ile dünyada 21′inci sırada yer alıyor.

7. Kanada

o    Kitaplara bağlı bilgi ile etkileşime geçmenin ilk seviyeleri İngilizce ve Fransızca dilinde gerçekleşiyor. Okuryazarlık oranları yüzde 99 (hem kadınlar hem de erkekler için). Başarı oranları da oldukça yüksek yüzdelerde. Kanadalılar eğitimi 16 yaşına (çoğu bölgede) ya da 18 yaşına (birkaç istisna olarak) kadar zorunlu tutuyorlar. Yıllık eğitim takvimi 180-190 gün arasında değişiyor. Okulöncesi döneme yapılan yatırımlara öncelik verilmeye başlandıktan sonra sonuçlar büyük ölçüde daha da etkili olacaktır.

o    Kişi başına düşen GSYİH: 44,656 Dolar. Kanada GSYİH’nın yüzde 5.4′ünü eğitim sektörüne yatırıyor.

8. Hollanda

o    Lise eğitimindeki düşük yatırımlar, zayıf planlama ve yönetim, Hollanda’yı sıralamada 8′inci sıraya yerleştirdi.

o    Kişi başına düşen GSYİH: 42,586 Dolar.

9. İrlanda

Sponsorlu Bağlantılar

o    Hem kadınlar hem de erkekler için okuryazarlık oranı yüzde 99. Ülkedeki eğitim, ilkokuldan üniversite düzeyine kadar ücretsiz. Sadece Avrupa Birliği’nden gelen öğrencilerden öğrenim ücreti alınıyor.

o    İrlanda hükümeti yıllık olarak eğitime 8.759 milyar Euro’luk bir yatırım yapıyor.

10. Polonya

o    Polonya Eğitim Bakanlığı ülkedeki eğitim sektörünün başında yer alıyor. Hem Pearson hem de Economist dergisi, köklü ilkokul, ortaokul ve lise temellerine dayanarak Polonya’yı Avrupa’nın en iyi 4′üncü, dünyanın en iyi 10′uncu ülkesi seçti.

o    Kişi başına düşen GSYİH: 21,118 Dolar.

Cevabınız