Göğüs kafesinde şiddetli ağrı ve nefes almakta güçlük çekme nedeni nedir?

Soru CevapCategory: SağlıkGöğüs kafesinde şiddetli ağrı ve nefes almakta güçlük çekme nedeni nedir?
Anonymous sordu 2 sene önce

Göğüs kafesimde şiddetli bi ağrı var nefes almakta güçlük çekiyorum ara sıra yüzüm Asır derecede yanıyor gibi neden olabilir

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Ağrı, kalp hastalıklarının en önemli ve en sık rastlanan belirtilerinden biridir. Kalp krizi belirtisi olan ağrılar daha çok göğüs ön bölgesinde yaygın bir alanda olup boyna ve sol omuza doğru yayılır ve künt vasıflıdır. Bir noktada veya batıcı-kalbe iğne batması-şeklinde değildir. Göğüs bölgesinde hissedilen ağrıların yaklaşık olarak %90’ı kas-iskelet sistemi ile alakalı ağrılardır. Gögüs kafesi ve etrafında hissedilen şiddetli ağrı, aort stenozu (aort kapağı darlığı), hipertrofik obstruktif kardiyomiyopati, hipertansiyon, aort yetersizliği, anemi (kansızlık), hipoksi (dokularda oksijen azalması), aort disseksiyonu (ana damarın yırtılması), perikardit (kalp zarı iltihabı), mitral kapak prolapsusu, özofajial reflü, özofagus (yemek borusu) spazmı ve yırtılması, ülser, depresyon ve kardiyak psikoz gibi pek çok sorundan kaynaklanabilir. Bu nedenle kalp ve gögüs ağrısının doğru tanımlanması, önemli sağlık sorunlarının erken evrede teşhis edilmesi için çok önemlidir.

 
Koroner arter hastalığı (kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması) nedeniyle yeterince oksijen alamayan kalp kası, bunu ağrı ile gösterir.
 
Koroner arter hastalığının sebep olduğu göğüs ağrısı
 
Koroner arter hastalığı hiç bir belirti vermeyebilir. Hastalığın şiddeti ve bulguları değişiklik gösterir. Hastalık ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersizleşir. Kalbe yeterince kan gitmez ve göğüs ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrı sol kola ve çeneye yayılır. Bazen kolda uyuşma hissi görülür. Koroner arter hastalığı olanların şikayetlerinden biri de hareket ederken özellikle egzersiz sırasında zorlanmalarıdır. Sıkıştırıcı bir ağrı olduğunu söylerler ve hareketi tamamlayamazlar. Dinlenme ihtiyacı hissederler. Dinlenmeden sonra bu ağrı geçebilir. Bunların dışında nefes almada güçlük çekme, göğüste basınç hissi ve yanma, yorgunluk kalp hastalığının belirtisi olabilir.

Cevabınız