Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi neden olur?

Soru CevapCategory: SağlıkHamilelikte kahverengi akıntı gelmesi neden olur?
turan sordu 8 ay önce

Salam men hamiləliyinin 9 cu həftəsindəyem 1 hefte öncə mennen qırmızı qan gəldi 1 hefteti balnisə deyəm qan kəsib bugünbir neçə damci kahve rəngli qan gəldi və kəsdi bu nə səbəbləri qorxuludumu Xahiş edirəm cavab yazın

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 8 ay önce

Gebelikte görülen açık renkli, koyu kıvamlı ve kokusuz akıntılar östrojen salgısının artmasıyla gerçekleşir. Bu tür akıntılar risk içermez. Ancak akıntı kötü kokulu, sarı-kırmızı- kahverengi ise, idrar yaparken yanma varsa vajinit veya genital sistem enfeksiyonu belirtisi olabilir.
 
Gebelikte kahverengi kanamaların sebepleri şöyle açıklanabilmektedir.
 
Plesenta yerleşimi; Bu durumda Kahverengi kanama görülebilir, kanama lekelenme şeklindedir ancak düşük riski az da olsa vardır.
 
Bebeğin büyümesi ve kendisine yer açmasıyla damarların çatlaması neticesinde yine kanama görülebilir. Bu durumda da kanama lekelenme şeklindedir.
 
Bilinmesi gereken önemli bir husus da şudur, kahverengi kanama, kanamanın az olduğunu gösterirken Kırmızı renkli kanama daha fazla kanamanın işaretidir. Fazla kanamalar ise elbette yüksek düşük riskidir.
 
Kanama kırmızı renkli başlayıp kahverengine dönüşmüşse bu durum kanamanın azaldığını gösterir. Çünkü kan akmaya devam etttiği sürece kırmızı, pıhtılaşıp kurumaya başladığında ise kahverengine döner.
 
Kanama çok ve kırmızı ise düşük riski yüksektir. Az ve lekelenme şeklinde olup kahverengi ise düşük riski daha az bir ihtimaldir. Sonuçta kanama damla damla lekelenme şeklinde ve kahverengi de olsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
 
Sonuç olarak bir doktora görünmenizde fayda vardır. İhmal etmeyiniz. 

Cevabınız