Her iki kolumda ve göğsümde uyuşma var, nedeni nedir?

Soru CevapCategory: SağlıkHer iki kolumda ve göğsümde uyuşma var, nedeni nedir?
Aras aras sordu 1 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Kalp hastalıklarının en bilindik belirtilerinden biri göğüs kafesi ağrılardır. Kalp krizi belirtisi olarak bilinen bu ağrılar, göğüs kafesi bölgesinde daha çok hissedilmektedir. Göğüs kafesinden sonra boyun ve omuz bölgesine kadar yayılabilmektedir. Kalp hastalıklarından kaynaklı ağrılar iğne batar şeklinde bir anda giren ağrılar değildir.
 
Göğüs kafesi ve etrafında hissedilen şiddetli ağrılar  hipertansiyon, aort yetersizliği ve anemi gibi kalp hastalıkları dışında bir çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Göğüs kafesi ağrısıyla beraber kolda uyuşma şikayetine çok fazla rastlanabilmektedir. Göğüs kafesi ağrısı ve kolda uyuşma problemleri ayrı ayrı ele alındıklarında farklı nedenlerden kaynaklı olabilmektedir.
 
Kalp krizi belirtisi olan ağrılar daha çok göğüs ön bölgesinde yaygın bir alanda olup boyna ve sol omuza doğru yayılır ve künt vasıflıdır. Bir noktada veya batıcı-kalbe iğne batması-şeklinde değildir. Göğüs bölgesinde hissedilen ağrıların yaklaşık olarak %90’ı kas-iskelet sistemi ile alakalı ağrılardır. Gögüs kafesi ve etrafında hissedilen şiddetli ağrı, aort stenozu (aort kapağı darlığı), hipertrofik obstruktif kardiyomiyopati, hipertansiyon, aort yetersizliği, anemi (kansızlık), hipoksi (dokularda oksijen azalması), aort disseksiyonu (ana damarın yırtılması), perikardit (kalp zarı iltihabı), mitral kapak prolapsusu, özofajial reflü, özofagus (yemek borusu) spazmı ve yırtılması, ülser, depresyon ve kardiyak psikoz gibi pek çok sorundan kaynaklanabilir. Bu nedenle kalp ve gögüs ağrısının doğru tanımlanması, önemli sağlık sorunlarının erken evrede teşhis edilmesi için çok önemlidir.

Cevabınız