Hipotiroidi hastaları hamile kalırsa bebek zihinsel özürlü olur mu?

Soru CevapCategory: Anne ve ÇocukHipotiroidi hastaları hamile kalırsa bebek zihinsel özürlü olur mu?
Anonymous sordu 2 sene önce

Ben hıpotroıdızm hastasıyım hocam degerım 18.00 cocuk sahibi olmak ıstıyorum ınternet te araştırdım eger bu sekılde olan hastalar hamıle kalırsa bebekler zihinsel ozurlu oluyormuş bu konu hakkında bılgı verirmisinız.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Hipotiroidi, troid hormonunun az çalışması hastalığıdır. Şimdi sorduğunuz soru ile ilgili Op. Dr. Serkan Oral tarafından verilen bir cevabı sizinle paylaşacağız.
 
Tiroit hormonunun az ya da çok çalışması gebeliğin gidişatını değiştirmekle beraber, anne adayının ve bebeğin geleceğini ciddi bir biçimde etkileyebilmektedir. Bebekte gelişim bozukluğu ve zeka geriliğine yol açmasının yanında anne adayının düşük yapmasına bile sebep olabilen ciddi bir sorundır. Bu sebepten dolayı da anne adayının özellikle hamilelikten evvel teşhis konulmuş bir tiroit hastalığı mevcut ise, kadın doğum uzmanı ile beraber iç hastalıkları uzmanı ve ihtiyaç halinde endokrinoloji uzmanının kontrolünde bir gebelik yaşaması gerekmektedir.
 
Hamilelikte tiroidin çok az çalışması, anne karnındaki bebeğin zeka seviyesini nasıl etkiler? Hamilelik esnasında tiroid ilacı kullanmak uygun mudur, bu ilaçlar bebek için bir sorun teşkil eder mi? 
 
Hipotiroidi, hamilelik gerçekleşmeden önce düzeltilmesi gereken bir sorundur. Anne adayının tiroid hormonlarının tamamen normal düzeylerde iken hamileliğin gerçekleşmesi bebek için de anne için de en ideal olanıdır. Ancak, hamilelik bu sorunun düzeltilmesinden önce gerçekleşmiş ise, derhal tiroid hormon seviyelerinin düzeltilmesi ve hipotiroididen çıkarılması gerekmektedir.
 
Bu evrede anne adayı asla ilacını kullanmaktan şüphe duymamalıdır; bunun sebebi o dönemde verilen tiroid hormonunun bebeğe ve anne adayına herhangi bir zararının dokunmayacağındandır. Bunun tersine ilacı kullanmaması bebeğin zeka ve nörolojik gelişimini olumlu olmayan bir yönde etkileyebilir. Bu sebeple de ilaç kullanıldığı için değil, kullanılmadığı için probleme yol açar.
Hipertiroidi biraz daha değişik bir tabloda ilerler. Hipertiroidi probleminde uzmanlar biraz daha esnek şekilde davranmayı göze alabilirler. Hamilelikle ilişkili çıkabileceği için hipertiroidi kendini gösterdiği zaman ilk olarak buna yol açan sebebin ne olduğu hakkında inceleme yapılmalıdır. Şayet bu sebepler makul ise, ve değerler uygun ise, anneye zarar vermeme koşuluyla hipertiroidiyi biraz ilaçsız izlemek mümkündür.
 
Ancak ilaçların kesinlikle uygulanması gerektiği durumlarda anne adayı tereddüt etmemelidir.Bunun sebebi ise; doktor bebeğe olumsuz etki etmeyeceğini öngördüğü takdirde, anne adayına tiroid hormonu verilmesini önerecektir.
 
Daha detaylı bilgi için tıklayınız. 
 

Cevabınız