İnsan neden nefsine yenilir?

Soru CevapCategory: Dinİnsan neden nefsine yenilir?
Murat Can SARI sordu 8 ay önce

İnsan neden hiç kendini düşünmez? Neden sürekli yenilir nefsine?Oysa ki Allah sabredenlerle beraberdir.Demek ki bunu herkes anlayamaz.O acıklı gün(kıyamet günü)yaklaşıyor! Ne kadar da rahatsınız! Allah yardımcın olsun. Unutma erteleyenler helak oldular.Allah affetsin.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 8 ay önce

İnsanların nefislerine yenilmelerinin temel nedeni peşin olanı tercih etmeleridir. Bu dünyada yaptıkları işin karşılığını peşin olarak alıyorlar ancak ahiret için yaptıkları işlerin karşılığını kıyamette alacaklar. Bu yüzden karşılığı peşin olan şeyleri kıyamette alacakları şeylere tercih ediyorlar. 
 
İnsanın nefsi ise insanı her zaman kötülüğe teşvik eder. Bu yüzden Peygamber Efemdimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ““Küçük cihattan büyük cihada döndük. Büyük cihad, nefisle mücadeledir” diye buyurmuştur. Ahiret inancı bizlere tam yerleşmediği için ve ölümden sonraki hayata tam olarak yakin etmediğimiz için nefsimizin isteklerine boyun eğmekteyiz. Oysa Allah’ı gerçekten tanımış olsak, İslam’ı gerçekten tanımış olsak ve ebedi hayat olan ölümden sonraki hayata gerçekten iman etmiş olsak nefsimize uymayız. Bu yüzden kendimizi biraz düşünsek ebedi hayatımıza yatırım yaparız. Kendimizi biraz düşünsek bu dünyada başımıza gelen bütün şeylere sabrederiz. Allah bizleri affetsin ve doğru yola hidayet etsin.

Cevabınız