İnsanlar neden hapşurur?

Soru CevapCategory: Sağlıkİnsanlar neden hapşurur?
Hüseyin Aktaş sordu 10 ay önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 10 ay önce

Hapşırmak insan sağlığı için son derece önemli bir reflekstir. Havada asılı kalan partiküller ve yabancı cisimler buruna girdiği zaman vücut tarafından bunların dışarıya atılması için hapşırma refleksi ortaya konur. Hastalıklar döneminde burun hassaslaştığı, kimyasal maddelerin buruna girdiği ve mikropların girdiği durumlarda vücut bunları dışarı atmak için hapşırık refleksini gösterir. Bu yüzden vücut sağlığı açısından çok önemli ve faydalıdır.
 
Fakat hapşırığın asıl sorumlusu, burnunuzun ve boğazınızın içerisindeki mukus zarlarıdır. Öte yandan bir hapşırık anında, göğüs kaslarınız ciğerlerinize basınç yapar ve bu durum da ani bir havanın dışarı çıkmasına sebep olur. Saatte 160 km hızlara ulaşabilen bir hava yaklaşık olarak 2000 ila 5000 kadar bakteri damlacıklarıyla doludur.
 
Hapşırıklar genellikle burnumuza girerek burun mukozamıza ulaşan yabancı bir parçacıkla ya da dış bir uyarıcıyla başlar. Bu durum da histamin salınımını tetikler ve histaminler de burnumuzdaki sinir hücrelerini rahatsız eder. Bu rahatsızlık da burunda bulunan ve kaşıntı yapan şeyi, güçlü bir hava püskürtmesiyle dışarı atma isteği olarak hapşırığı ortaya çıkarıyor.
 
Peş peşe bir kaç kez hapşırmak ise sistemimizin çok daha derinlerdeki rahatsız edici şeyleri dışarı atmak istediğinin işaretidir.

Cevabınız