İnsanlar neden müzik dinler? Müziğin insan hayatındaki yeri nedir?

Soru CevapCategory: Müzikİnsanlar neden müzik dinler? Müziğin insan hayatındaki yeri nedir?
java21 sordu 11 ay önce

insanlar neden müzik dinler? müziğin insan hayatındaki yeri?

Sponsorlu Bağlantılar

2 Cevap
admin Staff cevapladı 11 ay önce

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı müzik dinler. Müzik hayatın vazgeçilmez  bir parçası haline gelmiş durumda. Yolda yürürken, toplu taşıma araçlarında, otomobillerde, işyerlerinde ve daha birçok alanda müzik dinleniyor. müzik dinlemek kimilerini rahatlatıyor, kimilerini eğlendiriyor ve kimilerini de gerçek hayatta yaşamadıkları duyguları hissetmelerine neden oluyor.  İnsanlar içerisinde bulundukları psikolojik durumlara göre müzikten yardım almaya çalışır. Müziğin kendisini rahatlatacağını, derdine derman olacağını yada duygularına tercüman olacağını düşünür. 
 
Psikolog Barış Gürkaş, 2010 yılında Londsdale ve North’un niçin müzik dinleriz sorusunun psikolojik boyutunu araştırmak için 300 genç ile yaptıkları bir araştırmanın sonuçları ile ilgili olarak da şunları söyledi; “

Olumlu Ruh Hali Yaratmak: Katılımcılar tarafından en çok puanlanan sonuç bu olmuştur. Bizi eğlendirmesi, rahatlatması müzik dinlememizin en önemli sebebi olarak görülmekte.

Dikkati dağıtmak: Müzik can sıkıntısını geçirmemizi ve rahatlamamızı sağlar.

Olumsuz ruh hali ile başa çıkmamızı sağlar: Çökkün ruh halinde de bize destek olduğu
düşünülmekte. Kişiler arası ilişkilere katkısı: Müzik dinlerken diğer insanlarla iletişim kurmamızı sağlar.

Kimliklerimize Etkisi: Müzik çeşidiyle kendimizle ilgili bazı şeyleri ifade edebiliriz. Müzik türleriyle(Rock, klasik, pop) bile kişi hakkında kaba bir tahminde bulunabiliriz. Sonuç olarak, müziğe artık eskisinden daha rahat ulaşabiliyoruz ve hayatı zindan etmemek için müziği sıklıkla kullanıyoruz.”

muzikdinleti cevapladı 9 ay önce

müzik hayatimizin bir parcasi olmustur bazen olmazsa olmazimizdir, ne demisler müzik ruhun gıdasıdır 🙂 biraz bilgi ;https://tr.wikipedia.org/wiki/Müzik_listesi
müzik dinlemek icinde den ulaşabilirsiniz.Saygılar

Cevabınız