Kalemliğin tarihçesi nedir?

Soru CevapCategory: EğitimKalemliğin tarihçesi nedir?
Beyzanur sordu 10 ay önce

KALEMLİĞİN TARİHÇESİ

7 sinif teknoloji ve tasarim dersi

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 10 ay önce

Kalemlik Tarihçesi 
 
Kalem kutusu, kalemi saklamak için kullanılan bir kutudur. Kalem kutusu ayrıca keskinleştiriciler, kalemler, tutkal çubukları, silgi, makas ve cetvel gibi çeşitli diğer kırtasiye türlerini de saklamak için kullanılır.
 
Kurşun kalem kutuları ahşap veya metal gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bazı kalem kutuları,  içindeki kalemleri saran sert ve katı bir kabuğa, diğerleri ise plastik, deri veya pamuk gibi daha yumuşak bir materyale sahiptir. Bir kalemliğin olması, kalem gibi küçük parçaların kolay taşınabilmesi içindir.Kalemlik yada kalem kutuları yuvarlak veya silindir şeklindedir.
 
1946’da kalem kutusu için ilk patent ABD’de alındı. Bu patent Verona Pearl Amoth tarafından alınmıştır.
 
Kalemlikler 200 yıldan fazla süredir kullanılmakta. Günümüzde çoğu kalem kutusu şekli dikdörtgen şeklindeyken, ilk kalem kutuları yuvarlak veya silindirikti. 1800’lü yılların ortalarında teleskopik kalemlerin bulunduğu Londra’da gümüş kalem kutuları yapıldı. Aynı dönemde ahşap ve metal kalem kutuları Çin’de üretildi ve dünyanın diğer bölgelerine ihraç edildi. 1950’li yıllarda, bankalar müşterilerine hediye olarak verilmesi için kalem kutuları ürettiler.
 

Cevabınız