Karadelik nedir? Kaç boyutludur? Karadelik boyutlar arası geçiş var mıdır?

Soru CevapCategory: BilimKaradelik nedir? Kaç boyutludur? Karadelik boyutlar arası geçiş var mıdır?
Anonymous sordu 2 sene önce

Karadelik nedir? Kaç boyutludur? Karadelik boyutlar arası geçiş midir? Karadelik ışığı çekebildiğine göre zamanı durdurabilir mi yada seside çekebilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

2 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Kara delik nedir?
Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından kara olarak nitelenirler.
 
Kara delikler kaç boyutludur?
Kara deliklerin, “tekillik”leri dolayısıyla, üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları kabul edilir.
 
Kara deliklerden geçiş ve zaman
Karadeliklerin içinde zamanın ise yavaş aktığı veya akmadığı tahmin edilmektedir. Kara delikler Einstein’ın genel görelilik kuramıyla tanımlanmışlardır. Doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir. Bu teknikler aynı zamanda çevrelerinde sürüklenen oluşumların da incelenme olanağını sağlamıştır. Örneğin, bir kara deliğin potansiyel kuyusunun çok derin olması nedeniyle yakın çevresinde oluşacak yığılım diskinin üzerine düşen maddeler diskin çok yüksek sıcaklıklara erişmesine neden olacak, bu da diskin (ve dolaylı olarak kara deliğin) yayılan x-ışınları sayesinde saptanmasını sağlayacaktır. Günümüzde, kara deliklerin varlığı, ilgili bilimsel topluluğun (astrofizikçiler ve kuramsal fizikçilerden oluşan) hemen hemen tüm bireyleri tarafından onaylanarak kesinlik kazanmış durumdadır.
 
Kara delik boyutlar arası geçiş
Genel görelilik evrendeki kara deliklerin birbirleriyle bir şekilde irtibat halinde olduklarını göstermektedir. Bu yapıda kara delikleri birbirlerine bağlayan koridorlar alışılmış adıyla “kurt delikleri” [116] (meyve kurdu), solucan delikleri veya nadir kullanımıyla Einstein-Rosen delikleri olarak belirtilmektedir. Bu konudaki düşünceye göre, kara delikler bir başka evrene açılmaktadır veya bu ikinci evrene geçiş kapılarıdır. Kara delikleri birbirine bağlayan söz konusu koridorlar bir elmanın içindeki kurdun yolunu andırır biçimde düşünüldüğünden, söz konusu koridorlara “kurt deliği” adı verilmiştir. Evrende pek çok kara deliğin var olduğu göz önünde bulundurulduğunda, uzayın birbiri içine geçmiş sayısız tünellerden oluştuğu sonucuna varılır. Zaman ve ışık-yılı uzaklıkları hiçe sayara

Yusuf Han Yılmaz cevapladı 6 ay önce

Karadelikler 1 boyutludur. vardırlar ama varlıkları sadece çekim güçleri ile anlaşılabilir. 4. boyut olan zamandan uzak olduğu için karadeliklerin merkezinde zaman yoktur. zaman karadeliğin yanına bile uğramaz.
ses uzayda yayılamaz. sesin yayılması için maddesel ortam gerekir. yani pratikte bir karadeliğin sesi çekmesi mümkün değildir. ama teoride neden olmasın?
NOT: bu yazıdakiler tamamen benim düşüncelerimdir.

Cevabınız