Katı, sıvı ve gazlarda genleşmeye örnekler nelerdir?

Soru CevapCategory: KimyaKatı, sıvı ve gazlarda genleşmeye örnekler nelerdir?
Anonymous sordu 2 sene önce

genleşme örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Katıların Genleşmesine Örnekler
 
Kavanoz kapakları: Sıkışan kavanoz kapağını açmak için kapağın ısıtılması açılmayı kolaylaştıracaktır. Metal camdan daha fazla genleşmektedir, kavanoz sıcak su içine konulduğunda kapak kolaylıkla açılır.
Elektrik telleri: Yazın elektrik tellerinin sarkar, kışın ise gerginleşir.
Gözlük çerçevesi: Gözlükçülerin, gözlük camını takmak için çerçeveyi ısıtır, genleşen çerçeveye cam yerleştirilir. Çerçeve soğuduğunda büzülür, camı sıkıca tutar.
Tren rayları: Tren raylarının yazın genleşir uzar. Kışın raylar büzülür ve kısalır. Raylardaki bu uzama ve kısalma dikkate alınarak aralarında boşluklar bırakılır. Genleşen ray uygun boşluk bulamaz ise eğrilir ve bozulur. Trenin devrilmesine neden olabilir.
 
Sıvıların Genleşmesine Örnekler
 
Termometre: Termometre çalışması sıvıların genleşme ve büzülme özelliklerinden yararlanılarak yapılmıştır. Termometrenin baş kısmı (hazne) içindeki sıvı (Civa veya alkol) ısı etkisi ile genleşir. Borudan yukarıya doğru yükselir. Haznedeki sıvı soğudukça büzülür sıvı aşağıya doğru iner.

Gazların Genleşmesine Örnekler

Sıcak hava balonları: Sıcak hava balonlarının çalışması havanın genleşme ve büzülmesi özelliği iledir. Balonun altından yakılan ateş havayı ısıtır, balonun içinde hava genleşerek balonun uçmasını sağlar. Ateş söndürüldüğünde ise hava soğur ve büzülür, balon aşağıya iner.
Gök gürültüsü: Yıldırım ve şimşek çaktığında hava ısınır ve genleşir. Genleşen hava gök gürültüsünün oluşmasını sağlar.

Cevabınız