Keten kumaşlardan yağlı boya lekesini nasıl çıkar?

Soru CevapCategory: YaşamKeten kumaşlardan yağlı boya lekesini nasıl çıkar?
bekspeys sordu 1 sene önce

keten kumaşlardan yağlı boya lekesini nasıl çıkarabiliriz + bahsedilen kumaş sportive türk markası 10cm2 lik dikdörtgen şeklinde veya paralelde sportive arması nerden buluruz

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

1. Yöntem

Pamuklu, yünlü veya keten kumaştan yapılmış olan eşyalarda oluşan yağlı boya lekesi çıkarmak için üzerine bol miktarda pudra serpiştirin. Daha sonrasında lekeli bölgeyi etere veya alkole batırılmış temiz bez ile siliniz. Eter yanıcı bir madde olduğunu unutmayın ve mutlaka ateşten uzak durun. Eterle silme işlemin ardından bolca soğuk su ile yıkayın.

Kurumuş yağlı boya lekesi için amonyak kullanınız. Kurumuş boyanın üzerine amonyak dökün ve yaklaşık 15 dakika boyanın yumuşaması için bekletin. Devamında yukarıdaki yöntem ile lekeyi çıkarabilirsiniz.

2.Yöntem

Temiz bir bez üzerine kıyafetin yağlı boya lekesi olmuş olan kısmını koyun.

Kıyafetin boya olmayan diğer yüzüne deterjan uygulayın. Kıyafetin boya olan yüzünün hemen arkasına ılık suyla ve ağartıcı içermeyen bir deterjan ile temizleyin.

  • Kıyafetteki boya lekesi çıkmazsa bunu birkaç defa daha uygulayın.
  • Kalıntılı boya lekelerini çıkarmak için beyaz kıyafetlere ağartıcı uygulanabilir. Bu noktada kıyafetin ağartıcıya karşı dayanıklı olduğundan emin olmak için ya etiketine bakın ya da öncelikle görünmeyen bir kısımda ağartıcıyı uygulayın.

Kıyafetin lekelenmiş ve deterjan uygulanmış kısmını iyice durulayın.

Leke hala çıkmadıysa tiner ve terebentin gibi incelticiler uygulayın. Bu ütünler boyayı incelterek kıyafetten çıkmasını sağlar.

Kıyafeti kuruması için bir yere asın. Temizleme işleminden sonra kıyafeti kuruması için kurutucuya atmayın. Bu aşamada yapacağınız en güzel şey kıyafeti havayla maksimum temas edebileceği balkona asmaktır.

Cevabınız